Kalp Hastalarına Umut Olacak

Türk doktorlarının hayvanın kalp damarlarından oluşturdukları kök hücreler, ileri dönemlerde kalp hastalarına umut olacak

Kalp Hastalarına Umut Olacak

Erciyes Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar sonucunda türk doktorları sığırların kalp zarında oluşan kök hücreyi buldular

 

SIĞIRLAR DA İNSANLAR GİBİ MEMELİ

Perikardın, üç tabakadan oluşan kalbin en dış kısmında yer alan ve çok fazla çeşitte hücre bulundurmayan bir tabaka olduğuna dikkati çeken Gülhan Şahin:

"Biz bu tabaka üzerinde kök hücrelerin var olabileceğini düşünerek yola çıktık ve çalışmayı sığırlar üzerinde yaptık. Çünkü sığırlar da insanlar gibi memeliler grubunda yer alıyor ve insan dokusuna yakın bir doku yapısı var. Perikardın daha önce birçok çalışması yapılmış ama bu çalışmalarda yama olarak, hücresiz kısmı kullanılmış. Biz hücresel kısmında kök hücre olup olmadığına baktık. 5 hayvan üzerinde çalışma yaptık ve laboratuvar ortamında 5'inden de kök hücre elde ettik."

KALP HASTALIKLARI KÖK HÜCRE İLE TEDAVİ EDİLEBİLİYOR

İnsanlarda görülen kalp hastalıklarında kök hücrenin alternatif bir tedavi yöntemi olarak kullanıldığını dile getiren Şahin, bu çalışmalarda yine hastanın kalbinin kapakçık kısmından kazıntı şeklinde kök hücrelerin alındığını ve laboratuvar ortamında çoğaltılarak enjeksiyonla damar yolundan hasarlı bölgeye gönderilerek kalbin tedavi edilmeye çalışıldığını anlattı.

 

"KLİNİK ÇALIŞMALARIN YETERLİ DÜZEYE ULAŞMASI LAZIM"

Şahin, bu konuda halen süren çalışmalar olduğunu ancak bunların yeterli sayıya ulaşmadığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Bilimsel olarak bu konunun netleşmesi için klinik çalışmaların yeterli düzeye ulaşması lazım. Sonuçta kalp üzerinde yapılan çalışmalarda kalpten elde edilen kök hücreler kullanılıyor. Diğer organlarda da kök hücreler var ama siz kalbi tedavi ediyorsanız kalpten elde edilen kök hücreleri kullanmanız daha uygun oluyor. Bu kesin, net bir şekilde literatürlerde var. Ancak perikarddan alınan kök hücre, kapakçıktan alınandan daha az zarar verir hastaya. Bunu önlemek adına, sığırın kalp zarından elde ettiğimiz kök hücreleri, ileriki dönemlerde insanların kalp hastalıklarının tedavisinde uygulayabilirsek bu, insanlık adına büyük bir gelişme olacak."

Perikardda kök hücrenin varlığına dair önemli deliller tespit ederek bu konuda çok önemli ve büyük bir adım attıklarını belirten Şahin, araştırma tamamlandığında sonuçların bilimsel olarak da yayımlanacağını sözlerine ekledi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER