İnternetten Sipariş Edilen İlaçlar Sahte Çıktı

Sağlık Bakanlığı, denetim için internetten kaçak ilaç satışı yapanları tespit etmek için sipariş ettiği zayıflama, gıda takviyesi ve saç çıkarma ilaçlarının sahte olduğunu belirledi

İnternetten Sipariş Edilen İlaçlar Sahte Çıktı

İNTERNETTEN MÜŞTERİ GİBİ SİPARİŞ ETTİLER

Sağlık Bakanlığı, internetten sahte veya Kaçak ilaç satışı yapanları belirlemek için yeni bir yöntem geliştirdi.  Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ekipleri, internetten sıradan bir tüketiciymiş gibi kendi adreslerine sipariş verdi.

ÖLÜMCÜL SONUÇLAR DOĞURABİLECEK İLAÇLAR SATILIYOR

Gelen ürünler incelendi. İncelenen ürünler arasında, ölümcül sonuçlar doğurabilecek sahte ilaçların ve gıda takviyelerinin de bulunduğunu vurgulayan  Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı  Fatih Tan, "Sahte sağlık beyanı ile gıda takviyesi adı altında zayıflatıcı ürünler önemli yer tutuyor. Öte yandan kozmetik ürün adı altında saç çıkaran ürünler, cinsel gücü artıran beyanlı sahte ilaçlar satılabiliyor. Bu ürünlerin kullanılması sonucunda komaya girme veya ölümle sonuçlanacak ciddi sağlık sorunları ile karşılaşılabiliyor" diye konuştu.

BİN 456 SİTEYE ERİŞİM YASAKLANDI

NTV'nin haberine göre, denetimler sonucunda, 92 internet sitesiyle ilgili suç duyurusunda bulunuldu. Bu kapsamda Ocak 2016'dan bu yana bin 456 internet sitesine erişimin engellendiğini aktaran Tan, "İnternette ilaç adı altına satılan ürünlerin tamamı sahtedir. Lütfen vatandaşlar bunlara kanıp almasınlar, bunları satanlar cinayete varan bir suç işlemektedirler" uyarısında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER