İlaç tüketimi 2.4 milyara yükseldi

İlaç sarfiyatını önlemek amacıyla SGK’nın 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren uygulanmaya koyduğu elektronik imzalı e-reçete sınıfta kaldı.

İlaç tüketimi 2.4 milyara yükseldi

Samsun Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Erkan, 2004-2016 yılları arasında kutu bazında ilaç tüketiminin, 700 milyondan 2.4 milyara çıktığını kaydetti

Yapılan araştırmaya göre; Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren uygulanmaya koyduğu E-Reçete uygulaması kapsamında; ülke genelinde eczanelere gelen günlük reçete sayısı 1 milyon 500 bin ila 1 milyon 600 bin arasında değişiyor. Sahte reçetenin önüne geçmeyi, kağıt israfını önlemeyi, reçete okunamama durumlarının önüne geçmeyi ve istatistiki bilgi toplamayı amaçlayan proje halen tam anlamıyla ülke genelinde uygulanamıyor. Konuya ilişkin Gazete Gerçek’e konuşan Samsun Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Erkan, sistemin tam anlamıyla oturtulamadığını kaydederek, hekimler ve eczacılar açısından handikaplarını anlattı.

‘HEKİMLER GÖREV DEĞİŞİKLİĞİNDE UYUM SORUNU YAŞIYOR’

Dr. Murat Erkan, ilk olarak, “E-Reçete sistemini ülkemizde uzun bir zamandır kullanıyoruz, eczacılık sadece raftaki ilacı alıp sunmak değildir. Özellikle Cildiye alanında kullanılan bazı ilaçların eczanelerde hazırlanan reçeteleri var. Eczacılar Odası ile görüşmelerimde de zaman zaman duyuyorum; bu durumun kendilerini kapsamadığını söylüyorlar. Eczacı bu kapsamda olmadığından, hekim reçeteye yazamıyor ve eczacılarımız sisteme entegre olamıyorlar. Diğer yandan, MEDULA sistemine entegre edilen reçete sistemi programlarıyla ilgili problemler yaşanmaktadır. Hekimlerden aldığımız bilgiye göre; görev yerlerinde bölgesel değişiklik yapılan hekimler, yeni gittiği görev yerindeki takip programının, önceki görev yeri olan hastanede kullandığı programdan farklı olduğunu ve bu durumdan dolayı ciddi anlamda zorlandıklarını söylüyorlar. Bu bir sıkıntıdır. Sağlık Bakanlığı’nın standarda bağlaması gerekmektedir ve böylelikle hekimlerin uyumu anlamında sorun yaşanmasının önüne geçilecektir” diye konuştu.

‘İLAÇ TÜKETİMİ 700 MİLYONDAN 2.4. MİLYARA YÜKSELDİ’

“Bakanlık ve özellikle SGK, reçetelerde hangi tür ilaçların yazıldığını anlık görmek istiyor” diyen Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, “SGK, kendi ilaç giderlerinin takip edilmesi, zaman zaman bu ilaçların bir kısmının reçete kapsamından çıkartılması sürecinde değerlendirmeler alıyor. 2004’ten beri sağlıkta dönüşüm programı ile gerçekleşen ve içerisinde E-Reçete’nin de yer aldığı bu sistemde; ilaçta tasarruf yapılması, ilaç kaçağının ve uygunsuzlarının yazılmasının önüne geçilmesi hedefleniyordu. Yani eczaneye gittiğinizde, elinizde olan ilacı yazdırsanız dahi eczaneden alamıyorsunuz, sistem buna ödeme izni vermiyor. Ancak buna rağmen 2004-2016 yılları arasında kutu bazında çok ciddi anlamda bir artış oldu. Kutu bazında ilaç tüketimi, 700 milyondan 2.4 milyara çıkmıştır. Bu çok ciddi bir artıştır. Bir taraftan sağlıkta dönüşümün faydalarından bahsedilirken, diğer yandan bu durumun yaşanması ciddi bir sorundur. Sağlıkta dönümün en temel dayanağı, sağlık ekonomisini kontrol altına alabilmekti. Bütçedeki açığı ve bu konuda SGK’nın iş sahası noktalarını görüyoruz; SGK artık ciddi anlamda zorlanıyor. Bunu kutu ilaç ve harcama verilerinden açıkça görebiliyoruz. Sistemin kullanımı açısından pratikliğinde de sorun var. Bu sitem bir şekilde ilaç sarfiyatını engelleyecekti, hani nerede? O anlamda sistemin yine de pahalıya patladığını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

‘DAHA FAZLA TÜKETİLİYOR’ DİYEREK KAPSAMDAN ÇIKARILIYOR

Dr. Murat Erkan, şöyle devam etti: “Bunun bir standarda oturmaması problemdir. Eczanedeki yapma ilaçların E-Reçete kapsamında alınmaması başka bir problem. Bu sistemde; herhalde SGK zaman zaman bazı grup ilaçları, ‘Daha fazla tüketiliyor’ diyerek ödeme kapsamından çıkartıyor. Bunu da yaparken herhalde bu sistemi kullanıyor. Bu durumun bizim için de ayrı bir handikabı var.”

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER