Her dört erkekten biri…

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Ali Oruç, her dört erkekten birinde akciğer hastalığı görüldüğünü belirterek, hayati uyarılarda bulundu

Her dört erkekten biri…

Akciğer hastalığının Türkiye’de ve dünyada en sık erkeklerde görüldüğünü ifade eden Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Ali Oruç, hastalığın belirtileri ve korunma yöntemlerini anlattı.

'EN SIK GÖRÜLEN TÜRDÜR'

Muhammet Ali Oruç, “Akciğer kanseri, akciğer hücrelerinin anormal hale gelmesi ve kontrolsüz çoğalmasıyla oluşan bir hastalıktır. Sonraki aşamada kontrolsüz çoğalan bu hücreler çevre dokulara ve akciğer dışındaki organlara yayılabilir. Akciğer kanseri ülkemizde ve dünyada erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Ülkemizde kanser olan her dört erkekten biri akciğer kanseridir” diye konuştu.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Akciğer hastalığının belirtilerinden söz eden Muhammet Ali Oruç, “Çoğunlukla akciğer kanseri vücuda yayılıncaya kadar herhangi bir belirti oluşturmaz. Erken evrede belirtiler bazı akciğer kanseri tiplerinde görülebilmektedir. Belirtiler ilk görüldüğünde doktora gidilirse, daha erken bir safhasında kanser teşhisi konabilir ve tedavi daha etkili olabilir. Akciğer kanserinin en sık görülen belirtileri şunlardır: Geçmeyen veya giderek kötüleşen öksürük. Öksürürken kan veya kanlı balgam çıkarmak. Derin nefes alırken, öksürürken veya gülerken kötüleşen göğüs ağrısı. İştahsızlık, kilo kaybı. Halsizlik, yorgunluk. Ses kısıklığı. Nefes darlığı. Sürekli tekrarlayan veya geçmeyen bronşit veya zatürre gibi akciğer enfeksiyonları” şeklinde konuştu.

KORUNMA YÖNTEMLERİ

Hastalıktan korunmak için yapılması gerekenleri sıralayan Muhammet Ali Oruç, “Sigara başta olmak üzere tüm tütün ürünlerinden uzak durmak, en iyisi sigara ve diğer tütün ürünlerine hiç başlamamaktır ancak başlandıysa da bırakmak gerekmektedir. Yaşa veya ne kadar süre kullanıldığına bakılmaksızın, sigara başta olmak üzere tüm tütün ürünlerini kullanmayı bırakmak; tütün ürünlerinin neden olduğu birçok hastalıkta olduğu gibi akciğer kanseri riskini de düşürmekte ve sağlıklı bir şekilde daha uzun yaşamaya yardımcı olmaktadır. Pasif içici olmamak. Radona ve kansere neden olan kimyasallara maruz kalmaktan kaçınmak. Sağlıklı beslenmek. Bazı bilimsel kanıtlar, meyve ve sebzelerden zengin beslenmenin akciğer kanserinden korunmada yardımcı olduğunu göstermiştir” dedi.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER