Hastaneler Samsun'a yeterli mi?

Kamu hastaneleri bakımından yeterli olan Samsun, özel hastaneler noktasında yetersiz. OMÜ ise verdiği sağlık hizmeti bakımından parmakla gösteriliyor.

Hastaneler Samsun'a yeterli mi?

Samsun’da kamu ve özel hastanelerin yeterliliğini TÜİK verilerinden siz okurlarımız için araştırdık. Raporlara göre; Samsun kamu hastaneleri bakımından yeterli, özel hastaneler bakımından yetersiz. OMÜ ise verdiği sağlık hizmeti ile ülke genelinde üst sıralarda.

SAMSUN’DA HASTANE SAYISI YÜZDE 86

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) raporlarından derlediğimiz bilgilere göre; Türkiye’nin hastane sayısı içerisinde kamu hastaneleri oranı yüzde 76 iken, Karadeniz Bölgesinde bu oran yüzde 82 ve Samsun’da ise yüzde 86.

KAMU HASTANE SAYISI YETERLİ

Yatak sayılarına bakıldığında; hem Türkiye ve hem bölge genelinde ve hem de Samsun’da kamu hastanelerinde yatak sayısının yüksek oranlara sahip olduğu görülüyor. Sağlık Bakanlığı’na bağlı 11 devlet hastanesi, 1 Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 4 Dal Hastanesi, 1 Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, 125 Sağlık Ocağı ve 118 Sağlık Evi hizmet veriyor.

ÖZEL HASTANE SAYISI DÜŞÜK

Karadeniz Bölgesi’nde özel hastanelerin oranı Türkiye geneline bakıldığında yüzde 4 oranı ile oldukça düşük seviyelerde, Samsun’da ise bu rakam yüzde 14 seviyesinde. Samsun’da 6 tane özel hastane hizmet veriyor.

OMÜ, PARMAKLA GÖSTERİLİYOR

Veriler; Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp alanında Karadeniz Bölgesi’nin en iyi sağlık, uygulama ve araştırma hastanesine sahip olduğunu onaylıyor. OMÜ, bu alanda Türkiye çapında ilk 7 üniversiteden biri olarak gösteriliyor. 2008’in Mayıs ayında açılan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Çocuk Hastanesi ise Türkiye'de Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi'nden sonra büyüklük bakımından 2’inci sırada yer aldığı kaydediliyor.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER