Günde 1-2 Bardak Bira Sağlığa İyi Geliyormuş

İtalyan bilim insanlarının araştırmasına göre, günde yaklaşık bir ya da iki bardak bira içmek sağlığa zarar vermediği gibi kalp krizi riskini de azaltıyormuş.

Günde 1-2 Bardak Bira Sağlığa İyi Geliyormuş
İtalya'nın Pozzilli bölgesindeki Akdeniz Nöroloji Enstitüsü'nde (NeuroMed) görevli araştırmacılar, günde 700 ml'ye yakın (1.4 pint) bira içmenin kalp krizi riskini yaklaşık yüzde 25 oranında azalttığını söyledi. 

Yapılan 150 farklı araştırma sonucu, günde 330 ml'lik iki şişe biranın sağlığa zararlı olmayacağını gösterdi. Kadınların günde bir küçük teneke kutu bira, erkeklerin de iki kutu bira içmesinin kanser, bunama veya diğer yaygın hastalıklara yakalanma risklerinde bir değişiklik yaratmadığını belirtiyor.

NMCD adlı bilim dergisinde yayımlanan araştırma, biranın, şarap gibi kalp rahatsızlıklarına karşı da benzer bir korunma sağladığını ifade ediyor. Alkol içeriğindeki 'iyi' kolesterolün kalp krizi riskini de azalttığı sonucuna vardı.

Fakat uzmanlar, aşırı alkol tüketiminin organlara ciddi zarar verdiği, kamu sağlığı ve toplum için de ciddi bir sorun oluşturduğu uyarısında bulunuyor.
Araştırmacılar raporlarında "Alkol bağlantılı kanser veya alkol bağımlılığı riskleri yoksa düzenli ve hafif bira tüketen sağlıklı yetişkinlere, bira içmemeleri tavsiyesinde bulunmak için herhangi bir gerekçe yok" diyor.

Independent'a konuşan University College London'da görevli epidemiyoloji uzmanı Dr Annie Britton ise araştırmaya temkinli yaklaşıyor. Dr Annie Britton araştırmaya dair şunları söyledi: "Bu kanıtlar için temel alınan epidemiyolojik çalışmaların kusurlu olduğuna dair kaygılar var. Makul oranda alkol tüketenlerin sağlığıyla, hiç içki içmeyen veya içmeyi bırakanların sağlığını kıyaslamak bu gruplar arasında başka farklılıkları da yansıtır. Bira dahil, alkolün kalbi koruduğu atfı abartılı olabilir."
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER