Güçlü beyne sahip olmak için neler yapılmalı?

Çalışma hayatındaki yoğun tempo konsantre olmayı ve hafızayı olumsuz yönde etkiliyor. Dengeli beslenme ile bu problemlerin üstesinden gelmeniz mümkün.Güçlü beyne sahip olmak için neler yapılmalı? Hafıza güçlendirme, beynin çalışmasını güçlendirme için teknikler neler? İşte cevaplar...

Güçlü beyne sahip olmak için neler yapılmalı?

Tempolu yaşam, yoğun çalışmalar yorgunluk hissini ve unutkanlığı beraberinde getirerek beyin görevlerini de olumsuz etkiliyor. Yeterli beslenme sağlıklı bir yaşam sürebilmek için olduğu kadar, beyin fonksiyonları için de önemli.
Örneğin, gün içerisinde yiyeceğiniz meyve ve sebzeler içerdikleri antioksidan sebebiyle beyindeki hasarı önleyerek, hafizayı güçlü tutuyor.

Antioksidan Etkisi Olan Yiyecekler Tercih Edilmeli

Siyah üzüm, yaban mersini, kiraz gibi meyveler ile ıspanak ve lahana gibi sebzelerin sofralarınızda her zaman bulunması gerekir.Bu meyve ve sebzeler hafızanızı taze tutacağı gibi, vücudunuzun ihtiyacını da ileri düzeyde karşılayacaktır.

Balık ve Bol Su Tüketilmeli

İyi bir hafızaya sahip olmak isteyen bireyler haftada en az 2 kez balık tüketmelidir. Uskumru, somon, hamsi gibi balıklar, yeşil sebzeler ve ceviz omega 3 barındırır. Alzheimer riskini en az düzeye indirmek için bu besinleri bolca yemelisiniz.
Su tüketiminde ise, tüketim yetersiz olursa beyin daha yavaş çalışır. Hafızayı güçlendirmek ve aktif düşünebilmek için bolca su içilmesi, özellikle doğal suların tercih edilmesi gerekmektedir. 

Badem ve Ceviz

Günde tüketilecek 1 avuç badem kansızlığa iyi gelir, yemekten sonra yenen badem kanda şekerin miktarını düzenler. Ayrıca güçlü bir antioksidandır.Ceviz ise, egzama hastalığından Alzheimer'a kadar birçok rahatsızlığa çare olarak görülüyor.


Haber/ Hande Aydın

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER