Engelli biri tüp bebek tedavisi görebilir mi?

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Hande Akbaş Güleç, Tüp bebek tedavisi ile ilgili merak edilenleri yasemin.com İçerik ve Yayın Yönetmeni İlkay Yaprak'ın sunduğu Yaşam Atölyesi'nde anlattı.

Engelli biri tüp bebek tedavisi görebilir mi?

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Hande Akbaş Güleç ile Tüp bebek tedavinin detaylarını, ve tedavi esnasında yapılması gerekenleri anne adayları için konuştuk.

Tüp bebek tedavi sürecini ilk nasıl başlattınız?

Tüp bebek çiftleri bize yaklaşık 1 yıllık düzenli ilişkileriyle korunmamalarına rağmen gebe kalamadıklarında çocuk isteğiyle başvuruyorlar. Biz onlara ilk adım olarak tüp bebek tedavisi ile yaklaşmıyoruz.

Onların doğurganlıklarını arttırabilmek için bazı testler istiyoruz. Mesela bayanda ultrasonda yumurta taslağında her bir yumurtanın yaklaşık her iki yumurtada ne kadar olduğuna detaylı bir şekilde bakıyoruz. Eğer bir sıkıntı görmüyorsak bir süre tekrar deneyebileceklerini söylüyoruz.

Fakat bazen öyle hastalar geliyor ki, kadının yumurtalık rezervi ciddi oranda düşmüş. Böyle kişileri vakit kaybetmeden tüp bebek tedavisine alıyoruz.

35 yaşından sonra kadınların biyolojik yaşı olduğu için yumurtalık rezervi azalıyor. 42’den sonra neredeyse şans yüzde 5’in altına düşüyor tüp bebek için olsa bile. Bu nedenle ne kadar erken yaşta anne olmaya karar verirsek o kadar iyi.

Yapılan testler sonucunda bir aksilik çıkarsa hormonlara bakıyoruz. Erkekten istediğimiz hormon düzeyleri oluyor ve rahim filmine bakıyoruz. Bunun sonucuna göre hastamız için en uygun tedavi yöntemine bakıyoruz. Bunlar arasında ilk adım olarak yumurtlama takibine bakıyoruz.

Ufak doz ilaçlarla kadının yumurtalarını büyütüyoruz. Buna rağmen olmuyorsa aşılama yöntemine geçiyoruz. Kadının yumurtalarını belli büyüklüğe getirdiğimizde erkekteki meni örneğindeki sperm yıkanarak bize veriliyor ve kadının tam yumurtlama günü bunları enjekte ediyoruz.

Anne adayları için özel bir diyetiniz var mı?

Hiç fark etmiyor, her kadının yeşil ağırlıklı beslenmesini ve balık ağırlıklı yemesini öneriyorum. İki canım diye iki can yemek yemek doğru değildir. Siz kendi sağlığınıza bakın. Çünkü bebekler zaten anneden tüm vitamini alabiliyorlar.

Görme engelli bir anne adayları kaygılı bir şekilde size başvuruyor mu?

Görme bozukluğu, işitme ya da herhangi bir organında bozukluk olan çiftlerden önce kan alıyoruz. Körlüğün genetik noktasını tespit edebiliyor muyuz ona bakıyoruz. Hangi bölgede eksiklik varsa o geni tespit ediyoruz ve tarayıcı prolar hazırlanıyor. Bu esnada tüp bebek tedavisini uyguluyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER