Elleri ve ayakları bir türlü ısınmayanlar, dikkat

Raynaud Fenomeni, bir damar rahatsızlığı olarak kabul edilir. Uzmanlara göre çoğunlukla birçok hastalıktan bağımsız gözüken bu rahatsızlık romatizmanın tetikleyicisi olabilir.

Elleri ve ayakları bir türlü ısınmayanlar, dikkat
El ve ayaklarda kan dolaşımın azalması veya yavaşlaması nedeniyle kaynaklanan üşüme, ağrı, morarma, karıncalanma, soğukluk gibi şikayetler meydana gelir.

AĞIR STRES TETİKLEYİCİ NEDEN


Sigara bu hastalığı tetikleyen en etken yapıdır. Bunun yanı sıra uzun süre kullanılan çeşitli ilaçların yan etkisi de bu hastalığa neden olabilir. Genellikle şikayette bulunan hastalar, tıkayıcı damar hastalarının aksine daha genç yaştadır. Ağır sınav ve iş stresi yaşayan genç yetişkinlerde hatta bazen çocuklarda da görülebilir. Soğuk bölgelerde yaşayan, soğuk ortamlarda çalışan insanlarda şikayetler artar. Bazen ileri derecede bulgular veren Raynoud, tıkayıcı damar hastalıklarının son dönemlerindeki kadar ciddi sonuçlar verebilir. İlaç ve cerrahi tedavi seçenekleri de mevcut olan bu rahatsızlıkta öncelikle alınacak bazı önlemler ile % 90 üzerinde şikayetler azaltılabilir. Önlemlere rağmen hastanın şikayetleri devam ediyorsa en kısa zamanda hasta, bir Kalp Damar Cerrahisi uzmanına görünmelidir.


ALIŞKANLIKLARIN DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKİR


Tütün ürünlerinin kullanımından kesinlikle vazgeçilmeli ve dumanlı ortamlardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Sigarayı bırakmakta zorluk yaşayanlar, biyorezonans gibi alternatif yöntemleri deneyebilir veya sigara bıraktırma klinikleri üzerinden profesyonel yardıma başvurabilir.


FARKLI FİZİKSEL ORTAMA GEÇİLMELİ


Soğuktan ve soğuk ortamlardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Soğuğa çıkmadan önce özellikle eldiven ve kalın çorap giyilmeli, soğuk su ile temas azaltılmalı, soğuktan koruyucu yağ bazlı kremler kullanılmalıdır. Elle bulaşık veya çamaşır yıkamak zorunda olanlar mutlaka eldiven kullanmalıdır. Çok ileri vakalarda mümkünse yaşanılan bölgeden daha ılıman iklimli bir bölgeye taşınılmalıdır.


PRİKOLOJİK DURUM DEĞİŞTİRİLMELİ


Kişinin kendini aşırı üzüntü, heyecan ve korku gibi stres artırıcı bir ruh halinden korumayı öğrenmesi gerekmektedir. Bu sürece çeşitli gevşeme teknikleri, bedensel ve ruhsal egzersizler ile başlanabilir. Ancak stresle tek başına başa çıkılamıyor ise psikolojik destek ve gerekirse ilaç destekli psikiyatrik tedavi gerekebilir.


MUTLAKA BİR HEKİME BAŞVURULMALI


Şikayetlerinin asıl kaynağının tıkayıcı bir damarsal hastalıktan olmadığını araştırmak, eşlik eden bir romatizmal hastalık olmadığını göstermek, Rayanoud'u tetikleyen bir ilaç kullanmadığını anlamak ancak profesyonel bir hekim tarafından anlaşılabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER