Dikkat! Ölümcül virüs Karadeniz'de

Sağlık Tehditleri Erken Uyarı Dairesi Başkanlığı’nın yaptığı açıklamada, zika virüsünün Doğu Karadeniz'e yayıldığı belirtildi.

Dikkat! Ölümcül virüs Karadeniz'de

Sağlık Tehditleri Erken Uyarı Dairesi Başkanlığı, zika virüsünün doğu Karadeniz'e yayıldığı söyledi.

Zika virüsü raporuna göre, batıda Kocaeli’ye, doğuda Giresun’a yayılan vektörün 7 yılda Orta Anadolu’ya ulaşabileceği belirtildi.

ZİKA VİRÜSÜ

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’ne bağlı Sağlık Tehditleri Erken Uyarı ve Cevap Dairesi Başkanlığı, Türkiye’deki ‘zika virüsü’ riskini ele aldı.

 Özellikle Güney Amerika’da yaygın olarak görülen ve tüm dünyada ölümcül sonuçlara yol açan virüse ilişkin bir rapor da hazırlandı. 

DOĞU KARADENİZ

Raporda, Türkiye’de geçtiğimiz Ekim ayında 4 ‘importe (dışardan gelen) zika virüs pozitif’ vakasının tespit edildiği belirtilirken, zika virüsünün yayılmasında etkili olan ‘Aedes’ cinsi sivrisineklerin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Artvin’den başlamak üzere Giresun il sınırında ve Batum’dan Kırım Yarımadası’na doğru yayılmakta olduğu saptandı. 

TÜRKİYE 4.SIRADA

Türkiye son olarak Dünya Sağlık Örgütü, Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin ortaklaşa yayımladığı ülkelerin zika virüs sınıflandırmasına göre ‘kategori 4’te yer alıyor. 

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2018, 14:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER