Demircan’ın ‘Sağlık Marketi’ açıldı

24 Haziran seçimleri öncesinde Sağlık eski Bakanı Ahmet Demircan tarafından çalışmaları tamamlanan ‘Sağlık Marketi’ projesi resmen başladı. Sağlık Marketi, hastanelerin tıbbi cihaz alımında maliyeti düşürecek

Demircan’ın ‘Sağlık Marketi’ açıldı

Sağlık eski Bakanı Ahmet Demircan'ın büyük önem verdiği, ilaçtan sonra en büyük maliyet kalemine sahip olan tıbbi cihazlarla ilgili büyük tasarruf sağlayacak ‘Sağlık Marketi’ projesi başladı. Bundan sonra hastanelerin tüm malzemeleri Devlet Malzeme Ofisi tarafından temin edilecek. Ayrı ayrı ihalelerde değeri milyonlarca lirayı bulan tıbbi cihazlar, uygun fiyata toplu sipariş edileceği için ciddi bir tasarruf sağlanmış olacak.

CİHAZLAR DMO'DAN ALINACAK

Sağlık Marketi projesi ile hastanelerin tüm tıbbi cihazlar ile malzemeleri DMO tarafından alınacak. Böylece tek tek alımlarda değerleri milyonlarca liraya mal olan tıbbi cihazlar toplu alımlarda oldukça uygun fiyatlara temin edilecek. Bu sayede herhangi bir hastane ihtiyacı olması durumunda ihaleye gerek kalmadan DMO’dan en uygun fiyata satın alacak. Bu kapsamda DMO’ya tıbbi cihaz ve malzemelerine yönelik eğitimler verildi.

DMO’YA EĞİTİM VERİLDİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı, tüm kamu kurumlarına bir yazı göndererek, giderlerden tasarruf yapılmasını istemesi üzerine Sağlık Bakanlığı da daha önceden çalışmasını yaptığı ‘Sağlık Marketi’ projesine ivme kazandırdı. Bununla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu personeli, Devlet Malzeme Ofisi (DMO) laboratuvar personeline tıbbi cihaz analizleri eğitimi verdi.

İHALEYE ÇIKMA DÖNEMİ BİTİYOR

Sağlık Bakanlığı’nın en önemli gider kalemlerinden birini oluşturan tıbbi cihaz ve malzemelere yönelik büyük bir tasarrufa gidecek. Proje kapsamında hastaneler üzerindeki mali ve iş yükü önemli oranda azalacak. Böylece herhangi bir hastane ihtiyacı olması durumunda ihaleye çıkmasına gerek kalmadan DMO’dan en uygun fiyata satın alacak. DMO üzerinden hastanelerin ihtiyacı olan tıbbi cihaz ve malzemeler merkezi alım yöntemiyle alınarak stoklanacak. Böylece tek tek alımlarda değerleri milyonlarca liraya mal olan tıbbi cihazlar toplu alınacağı için oldukça uygun fiyatlara temin edilecek.

SAĞLIK MARKETİ’NİN ÖNCÜSÜ DEMİRCAN

Sağlık Marketi projesinin tüm altyapı çalışmaları AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Demircan’ın bakanlığı döneminde tamamlanmıştı. Demircan, sağlıktaki yerli cihaz seferberliğine yönelik olarak ilk olarak ‘Sağlık Marketi’ oluşturacaklarını açıklamıştı.
Gülsüm ATİK
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER