Cildinizi korumak için bunlara dikkat!

Sağlıklı bir cilde kavuşmak için yapılması gerekenler neler? Nasıl sağlıklı görünebilirsiniz? Cildi korumak için neler yapılmalı? İşte cevaplar...

Cildinizi korumak için bunlara dikkat!

Sağlıklı bir cilde sahip olmak kadar sağlıklı beslenmek de önemli.Hatalı beslenme alışkanlıkları nasıl kilo aldırıyorsa; hatalı bakım alışkanlıkları da cilt sağlığını bozuyor. Cilt sağlığı için bazı alışkanlıklar cilt problemlerine dönüşebilir. İşte bırakılması gereken o alışkanlıklar…

 

BÜYÜTEÇLİ AYNALARA BAKMAYIN

 

Büyüteçli aynalarda cildinizi en derinine kadar görebilir ve ciltle gereksiz oynamalara başlayabilirsiniz. Bu tür kötü alışkanlıklar takıntı düzeyine varabiliyor.

 

ELLERİNİZİ YÜZÜNÜZLE TEMAS ETTİRMEYİN

 

Eller çevreyle en sık temas eden vücut yüzeyi olduğundan alerjen veya irritan maddelerin yüze taşınmasını sağlayıp yüzde egzamaya neden olabilir.

 

SİVİLCELERİNİZLE OYNAMAYIN

 

Sürekli olarak bilinçsizce sıkılan sivilceler veya siyah noktalar kalıcı lekelere neden olabiliyor. Bu nedenle sivilce veya siyah noktaların sıkılması son derece zararlı ve uzak durulması gereken kötü bir alışkanlık. Bunun yerine başka yöntemler denenmeli.

 

TONİKLERİ İYİ SEÇİN

 

Tonikler cilt temizliğinde kullanılan özel losyonlar. İçlerinde arındırıcı ve rahatlatıcı özellikler taşıyan maddeler bulunuyor. Bunun yanında antiseptik özelliğe de sahipler. Tonikler gün boyu kirlenen ve yağlanan cildi temizlemek, arındırmak ve canlandırmak için kullanılıyor. Aynı zamanda ciltteki gözenekleri sıkılaştırıyor, ölü hücrelerden kurtulmayı ve cildi sıkılaştırmayı sağlıyorlar.

 

SABUNLA YIKAMAYIN

 

Yüzü sabunla yıkamak kullandığınız sabunun içeriğine göre zararlı olabiliyor. Örneğin nemlendirici içermeyen, pH değeri cilde uygun olmayan, yüksek miktarda esans ve kimyasal madde içeren sabunla düzenli olarak yüzünüzü yıkarsanız zamanla cildiniz tahriş olabilir, cildiniz kuruyabilir ve kırışıklıklar artabilir. Özellikle kokulu sabunlar hassas ciltlerde kızarıklığa ve alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor.

 

TIRNAK YEMEYİ BIRAKIN

 

Hastaların çoğu maalesef tırnak yeme, saç koparma, sivilce sıkma, aşırı el yıkama gibi alışkanlıklara sahip oluyor. Uzmanlara göre bu tür alışkanlıklar strese bağlı olarak gelişiyor. Stres, sıkıntı, heyecan anında ya da boş kalınca bu tür faaliyetler ortaya çıkabiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER