Bu gıdalar dişlerinizi koruyor!..

Diş sağlığı bilinci giderek artarken günlük yaşamda tüketilen gıdalar dişlerimizi korumaya yardımcı oluyor. O besinler ve faydaları !

Bu gıdalar dişlerinizi koruyor!..
Diş sağlığının korunması, vücut sağlığını etkiliyor. Diş çürükleri ve bakteri üretimi ağız yoluyla birçok hastalığın tetiklenmesine neden oluyor. Uzmanlar ağız bakımının günlük ve düzenli olarak yapılması konusunda uyarırken, tükettiğimiz birçok gıda ise diş sağlığına katkı sağlıyor.

Hemen herkes hayatında bir kez dahi olsa dişleriyle ilgili sorun yaşıyor. Peki dişlerinizi doğal besinlerle de korumanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz?

Peynir, kereviz, kivi, yoğurt, maydanoz ve elma bunlardan sadece birkaç tanesi. Peynirin dişler için aslından birden fazla yararı var. Peynir, ağzınızdaki PH dengesini ayarlıyor. Aynı zamanda şeker yedikten sonra ağzınıza attığınız bir parça peynir dişlerinizin çürüme etkisini de ortadan kaldırır. Kereviz, yapısı ve oluşumu gereği diş aralarını temizliyor, ağza masaj etkisi gösteriyor.

Kivi, C vitamini özelliğiyle oldukça yüksek bir meyve. Eğer, C vitamini eksikliği yaşıyorsanız vücudunuz bakterilere karşı dirençsiz duruma düşer.

Yoğurt, başlı başına bir kalsiyum deposu. Ağız sağlığına da birçok yararı var. Diş kayıpları yaşıyor ve diş iltihabı gibi sorunlar varsa yoğurt yenmesi tedavi sürecine katkı sağlıyor.  Maydanoz, kötü ağız kokularını önlüyor ve ağzınızın hoş kokmasını sağlıyor. Eğer ki, elma kabuğu ile yeniyorsa dişleri kuvvetlendiriyor ve diş aralarında oluşan tatarları temizliyor. En önemli noktası ise, mutlaka düzenli olarak diş hekimine başvurulması ve tavsiyelerinin yerine getirilmesi sağlıklı bir ağız, diş sağlığı için önem taşıyor.

Kübra ÖKSÜZ
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER