Böbrek Taşı olanlar dikkat!

Genetik olarak görülebilen böbrek taşı hastalığı, d vitamininin ve kalsiyumun fazla alınması, aşırı su kaybı sebebiyle oluşabilir. Ağrı ile birlikte gelen mide bulantısı ve kusmanın görülebileceği bu rahatsızlık yüksek ateşinde habercisi olur.

Böbrek Taşı olanlar dikkat!
Kalsiyum ve oksalatın yoğunlaştığı  böbreklerde oluşan birikintilerin, idrar ile atılmadığı zaman kanallarda tıkanma yapması sonucu hasta oldukça acı çeker. Bu durumun verdiği acı sebebiyle böbreğinde taş olduğunu düşünen hastalar direkt olarak bir uzman doktora başvurmalıdır.  Yoksa bu süreç çok sancılı geçebilir.

BÖBREK TAŞI DÜŞÜRMEYE NE İYİ GELİR?

Böbrek taşı düşürmek isteyenler için, uzman doktorların belli başlı önerileri bulunmaktadır. Günlük en az 2,5 litre su tüketmek, çay ve kahve gibi kafein içeren içecekleri azaltmak, içinde kalsiyum barındıran besinleri belirli bir ölçüde tüketmek ve günlük egzersiz yapmak yeni taşların oluşumunu engellemede ve taş düşürme işleminde etkili olacaktır.

BİTKİSEL DESTEKLİ BÖBREK TAŞI NASIL YOK EDİLİR?

Halk arasında koca karı ilacı olarak bilinse de birçok bitkinin suyu böbrek taşını düşürmek için fayda sağlar. Maydanoz, kekik, kiraz sapı, çörek otu, keten tohumu gibi bitkilerin suyunun kaynatıp içilmesi böbrek taşı konusunda size yardımcı olacaktır. Aldığınız bu önlemlere rağmen yine de böbreğinizde ağrı hissediyor, idrarınızı yapmakta zorlanıyorsanız, en kısa zamanda bir uzman hekime görünmenizde yarar vardır.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER