Bahar Alerjisi Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Bahar alerjisi (saman nezlesi); bahar aylarında ortaya çıkan,genellikle burun bulgularının hakim olduğu ama göz, deri ve bronş tutulumuna bağlı akciğer bulgularının ve hatta halsizlik, yorgunluk, uykusuzluk gibi sistemik bulguların da ortaya çıkabildiği bir alerji tablosudur

Bahar Alerjisi Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

BAHAR ALERJİSİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

-DERİ: Ciltte kızarıklık, kaşıntı, döküntü, kurdeşen, kurdesen, ürtiker, anjiyodem ve egzamadir.

 

-GÖZ: Gözlerde sulanma, kızarıklık, kaşıntı, çapaklanma, şişme, ağrı, gözlerini açamama, göz kapaklarında ağırlık hissi, çapaklanma, şişme, ağrı, gözlerini açamama, göz kapaklarında ağırlık hissi

 

- BURUN: Burunda kaşıntı, elin sürekli buruna gitmesi ve kaşıntı hissi, su gibi akıntı, arka arkaya bazen 50-100 kere olabilecek hapşırma ve şiddetli tıkanıklık, rahat nefes alamama, ve  bazen de koku alamamadır.

 

- SOLUNUM BULGULARI: Öksürük, hırıltı, nefes darlığı, göğüste basınç hissi, rahat nefes alamama.

 

- BAHAR ALERJİLERİNİN SİSTEMİK BULGULARI: Bahar alerjileri bazen sadece aşırı bir yorgunluk şeklinde kendini gosterebilir. Özellikle okul çocuklarında çok belirgin fark edilebilen ama her yaşta kendini gosterebilen; mutsuz olma, konsantre olamama, algılayamama uykusuzluk ve baharın gelmesiyle okulda başarısızlık şeklinde de olabilir.

 

Ayrıca baş ağrısı, boğaz agrısı, sık sinüzit olma, sinus bölgelerinde, yuzde ağrı ve hassasiyet, göz altlarının şişmesi ve mavimtırak bir renk alması, koku ve tat alma duyularında azalma olabilir.

 

 

BAHAR ALERJİSİNİN YAYGINLIĞI NEDİR? KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Bahar alerjisi 3 yaş üstü çocuklar ve erişkinlerde görülebilen bir durumdur. Toplumda görülme sıklığı değişmekle birlikte %15-30 arasında görülmektedir.

 

BAHAR ALERJİSİ Mİ, SOĞUK ALGINLIĞI MI OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Bahar alerjisi mevsimseldir.  Her sene yılın belli aylarında ortaya çıkar ve sonra kaybolur. Vücutta bir üşütme, ateş, ateşli hastalığa bağlı halsizlik bulguları yoktur. Bahar alerjilerinde kaşıntı daha ön planda olabilir. En önemlisi de soğuk algınlığı 3-5 gün içinde geçer ama bahar alerjileri haftalarca devam eder.

Soğuk algınlıkları daha çok soğuk havalarda oluşurken, bahar alerjileri baharda ve sonbaharda oluşur.

İlkbaharın başlarında ortaya cıkan bahar alerjisinden ağaç polenleri, Mayıs-Temmuz arası olan bahar alerjilerinden çayır polenleri, ve yine güz mevsiminde Ağustos sonu-Kasım arası ortaya çıkan bahar alerjisinden de yabani ot polenleri sorumludur.

 

 

 

BAHAR ALERJİSİNİN ÇOCUKLARA ETKİSİ NEDİR?

Bahar alerji bulguları çocuklarda genelde 3 yaşından sonra ortaya çıkar. Bunun nedeni çocukların hastalık bulgularını ortaya çıkarmak için birkaç bahar yaşaması gerektiğidir. Tipkı erişkinlerde olduğu gibi bahar alerjisi cocuklarda da tutulduğu organa göre farklı bulgular olusturabilir. En sık görülen bulgular gözlerde yanma, kaşıntı, kızarma, şişme, burunda akıntı, tıkanıklık, arkası kesilmeyen hapşırmalar, deride döküntüler ve yine akcigerlerde: öksürük, hırıltı ve nefes darlığı şeklinde olabilir.

 

BAHAR ALERJİSİ OLAN HASTALARIN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Bütün alerjilerde en önemli şey öncelikle neyin dokunduğunun bilinmesi ve bu etkenlerden korunmak, alerjik aşı tedavisi kriterlerine uyuyorsa zamankaybetmeden tedavi olunmasıdır. Dolayısyla öncelikle tanı amaçlı ALERJİK DERİ TESTLERİNİN ve KAN TETKİKLERİNİN yapılmasi ve neye alerji olundugunun bulunmasi gerekir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER