At kestanesi yağı hastalıkların düşmanı

At kestanesi yağı bir çok hastalığa şifa oluyor. Doktor kontrolünde bilinçli kullanılan at kestanesi romatizma, varis, hemoroid ve cilt gibi birçok hastalığa iyi geliyor

At kestanesi yağı hastalıkların düşmanı
Ülkemizde her kesiminde rahatlıkla yetişen ve kolayca bulunabilen bir ağaç olan at kestanesi, yaz aylarında pembe ve beyaz çiçekleriyle yol kenarlarını süslüyor, sonbaharda ise iri taneler halinde dökülüyor. Toplanan at kestaneleri, işlenerek yağı çıkartılarak, hastalıklara karşı kullanılan bir bitki olarak öne çıkıyor.  Bir çok ülkede at kestanesi alternatif tıp alanında tercih edilen bitkisel ürünler arasında yer alıyor.  En önemli nokta ise doktor gözetiminde ve tavsiyesi ile kullanılması.
At kestanesinin faydaları nelerdir ?
Yorgun ve ağrılı bacaklara iyi geliyor. Damarlardaki kolajen ve elastik yapıyı koruyarak damarları güçlendirir, varis oluşumunu engelliyor. Romatizma, romatoid artrit, burkulmalar gibi kas ağrılarına karşı alternatif tedavi olarak tercih ediliyor.
Hemoroid ve basur tedavisi
Kan dolaşımını arttırarak kılcal damarları güçlendiriyor. Kuru ciltleri nemlendiriyor, cildi sıkılaştırıcı özelliği bulunuyor.
AT KESTANESİNİN YAN ETKİLERİ
-Kronik rahatsızlığı olanlar kullanmadan önce mutlaka doktora başvurmalı.
-Karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olan kişilerin kullanmaması tavsiye ediliyor.
-Hamile ve emziren kadınların kullanmaması gerekiyor.
-Alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER