NASIL YANİ KANDIRILDIK MI?

Türkiye'de özgün tasarım olarak üretilen insanlı uçaklardan biri TAI'nin ürettiği 'Hürkuş' uçak projesiydi.

2013 yılına gelindiğinde özgün bir uçak projesinin daha adını duymaya başladık.

Üstelik projenin merkezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi’ydi (UZAYTEM).

Proje en başından itibaren büyük bir heyecan yarattı.

Hazırlanan proje OMÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu’na sunularak onaylandı. Proje maliyetinin üniversite tarafından karşılanmasının ardından da çalışmalara başlandı.

Teknik araştırmalardan sonra tasarım ve eskiz çalışmalarının ardından da şubat 2015'te uçağın yapım çalışmalarına geçildi.

Uçağın gövde ve kanatları yapıldı.

Bu tarihten sonra uçağın ne zaman uçurulacağı adeta bir yılan hikayesine dönüştü.

Tek motorlu hafif uçak sınıfındaki Doğan'ın, bütçe kısıtlamasına takıldığı söylendi.

Hatta OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Radyo Gerçek'te yayınlanan Gerçek Gündem'de programımda, sorularım üzerine mali sıkıntıları aşmak için görüşmeler yaptıklarını belirtti, alternatif çözümler üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Çözüm bir türlü bulunamadı, Doğan bir türlü havalanamadı.

Dün de Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın açıklamalarıyla herkesi şaşırttı; Doğan uçağının 'reklam' amaçlı gündeme getirildiğini öne sürdü.

Bilindiği gibi Samsun Üniversitesi'nin kurulmasıyla birlikte 19 Mayıs ilçesindeki Havacılık Fakültesi OMÜ'den alınarak bu üniversiteye devredildi. UZAYTEM'in durumuna ilişkin belirsizlik ise nihayet yapılan bir protokolle sonuçlandı. Doğan Projesi'nin akıbeti de yeni Rektör Mahmut Aydın'ın kararına kaldı.

Mahmut Aydın ise projenin 'reklam' amaçlı gündeme getirildiği düşüncesinde.

Hatta dün 'Sizi bu konuda şimdiye kadar hep yanılttılar' bile dedi.

Projeyi yeniden ele alacaklarını en azından bir parçasının üretimini yapabileceklerini söyledi. Ve ekledi, "Bir kere uçsun da konsun diye bir sürü parayı oraya heba etmemi beklemeyin."

Mahmut Aydın'ın bu açıklamaları diğer yönüyle Samsun'un iki devlet üniversitesi yöneticileri arasındaki, kamuoyuna yansıtılmamaya çalışılan  'gerilimi' de aslında ortay koyuyor.

Sonuç olarak iddia önemli.

Şimdiye kadar binlerce lira harcanan proje 'reklam yapmak’ için miymiş?

Ne yani kandırıldık mı?

OMÜ'nün en kısa zamanda bu iddialara bir yanıt vermesi gerekir diye düşünüyorum.

YORUM EKLE