Son yazımızda, Akanzade Entarili Hüseyin’in akçalı icraatlarına dair sorulara başlamıştık.

Kaldığımız yerden devam edelim…

Yine belirteyim: Bu sorular daha önce gerek tarafımızdan, gerekse diğer basın mensubu arkadaşlarımız tarafından dile getirilmiş fakat hiçbir açıklama cevap alınamamıştır. Şerefli insanların açıklamalarına ve/veya ithamları red konusundaki hassasiyetlerine saygılıyız.

Soru 12. Rektörlük yaptığınız sekiz yıl boyunca, -maaşınız sizin olsun- kendi belirlediğiniz kurallarla kaç lira döner sermaye, performans, özel muayene-tetkik primi aldınız? Kendi kontrolünüzde olan kurullardan çıkarttığınız kurallarla cebinizi doldurmayı etik buluyor musunuz?

Soru 13. Kendiniz yapmış gibi gösterip, imza atıp, özel muayene-performans olarak aldığınız miktar nedir? Sekiz yıllık rektörlüğünüz süresince kaç kez radyolojik tetkik yaptınız?

Soru 14. Sekiz yıllık rektörlüğünüz süresince ‘şua izni’ kullandınız mı? Şua izni doğrudan röntgen ışınlarına maruz kalanlara sağlanan bir haktır. Siz, sekiz yılda kaç kez şua aldınız. (Film çektiniz-tetkik yaptınız ki şua izniniz olsun?) Dozimetreniz ve geçmiş yıllara yönelik kayıtlarını açıklar mısınız?

Soru 15. Evinizin dış cephe boya ve tamiratını, üniversiteye iş yapan bir firma mı yapmıştır: yoksa başka bir firma mı? Basına da aksettiği kadarıyla, üniversiteye iş yapan firmaya yaptırdığınız; -dedikodusunun ortaya çıkmasından sonra- faturayı başka firma adına kestirdiğiniz söylenmektedir. Doğru mu?

Soru 16. Üniversiteye ait sosyal tesislerin tamamına yakını neden özelleşti? Bu özelleşmeler yapılmadan önce işletmelere yüklü miktarlarda tadilat masraflarının yapıldığı iddia edilmektedir. Doğru mu?

Soru 17. Ziraat Bankası’dan aldığınız promosyon paralarını nereye harcadınız? Yasal olarak bütçeye gelir kaydedilmesi gereken o paralar ne oldu? Nereye harcandı? 2013-2015 yılları arasındaki dönem için 1.438.000 TL promosyon alındığını bilmekteyiz. Daha önceki yıllarda da benzer promosyon anlaşmaları yapıldığı duyumları alınmaktadır. Anlaşmaların kaç kere yapıldığı ve toplam promosyon tutarı ile birlikte, nereye harcadığınızı açıklar mısınız?

Anlaşmalara, ‘üçüncü kişilere açıklanmaması’ şartı koydurduğunuz ifade edilmektedir. Doğru mu? Doğru ise bu gizliliğe niye ihtiyaç duydunuz? Neyi gizlemeye çalışıyorsunuz. Yoksa, sadece ve tek sizin imzanızla ödenen bu paraların bir kısmını HİMMET’e mi tahsis ettiniz?

Promosyon parası ile kendinize aldığınız makam aracına kaç lira ödediniz? Alınan ‘mersedes’ marka otomobilde sorun çıktı mı? Zararı ne kadar tuttu? Kim ödedi?

Niye saklıyorsunuz?

Soru 18. Şehirdeki eski bir binayı ‘rayiçinin çok üstünde’ bir fiyatla OMÜ adına satın aldığınız ve tadilatına beş yüz bin liranın üzerinde bir para harcadığınız ve ardından binayı OMÜ Vakfına devrettiğiniz anlatılmaktadır. Bu devirde, eşinizin OMÜ Vakfı yönetiminde olmasını etken olduğu söylentisi yaygındır. Nedir bu olayın iç yüzü? Binayı kaç liraya aldınız? Tadilat için kaç lira harcadınız? Niye vakfa devrettiniz?

Soru 20. Kamu kaynaklarının derneklere aktarılması konusunda, sizden önceki yönetimin Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu müdürüne (Prof. Dr. Atilla Tekat) rücu davası açmanıza karşılık; sizin dönemizde, birebir benzer uygulama yapan Prof. Dr. Mustafa Bekir Selçuk hakkında bırakın işlem yapmayı, ‘açıklama’ dahi yapmadınız? Bu tutumunuzun nasıl açıklarsınız? Yoksa Mustafa Bekir Selçuk’u korumanızın özel bir gerekçesi mi var?

Soru 21. Prof. Dr. Mustafa Bekir Selçuk'un oğlunun üniversite ile ilişkileri konusunda dedikodular ayyuka çıkmışken; -sizin bana anlattığınıza göre- dedikodular Ankara'ya-YÖK'e kadar ulaşmışken; ve dahi siz bizzat bu işlerden şikayet ederken...

Niye hiç bir tasarrufta bulunmadınız? Son seçimde Mustafa Bekir Selçuk rektör adayı olana kadar yerinden kıpırdatmadınız...

Niye??? Hem şikayet edip, hem yerinde kalmasını sağladınız. Bana mı yalan söylediniz; yoksa paylaşamadığınız çekinceniz mi vardı?

Yoksa...

Yoksa Mustafa Bekir Selçuk'la açıklamadığınız bir anlaşmanız mı vardı?

Soru 22. Hastahane müdürünü, görevden almanızda, Mustafa Bekir Selçuk’un yaptığı ihaleler hakkında size verdiği dosya (flash disk) etken olmuş mudur? O flash diskte ne vardı?

Soru 23. Yolsuzluklar hakkında verdiğim şikayet dilekçesinden sonra, YÖK'ten gelen denetleyici ifade vermemeleri konusunda, ‘Dediğimi yapmazsanız bir daha hastahaneye dönemezsiniz. Size verdiğim kadroları da boşaltın’ dediniz mi? İstediğiniz ifadeyi vermeyen kişilerin kadrolarını iptal ettiniz mi? Bu konuda idari mahkemenin kararı ne oldu?

Soru 24. OMÜ Hastanesi'ne bir imamı idareci olarak atadınız. Hastahane yönetimi artık bir bilim ve eğitim dalı olmuşken, bu tasarrufunuzu nasıl açıklarsınız?

Soru 25. Bu kadar kul hakkıyla öbür tarafta ne yapacaksınız?

Devam edeceğiz... Kızma darılma yok: Sıra, Akanzadenin icraatlarından şikayetçi olup da seslerini çıkarmayanlara gelecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.