Katalonya'da bağımsızlık referandumu başladı, ortalık karıştı

İspanya'nın Katalonya Özerk Bölgesi'nde bağımsızlık referandumu için yerel saatle 09.00'da (TSİ 10.00) oy verme işlemi başlarken İspanya İçişleri Bakanlığı oy sandığı ve pusulalarına el koyulmaya başlandığını açıkladı.

İspanya'nın doğusunda bulunan Katalonya özerk yönetimi, yasa dışı ilan edilen bağımsızlık referandumu için oy kullanma işlemlerinin Türkiye saati ile 10:00'da başlattı.

Oy verme saatinin gelmesiyle Madrid polisi de harekete geçti. Katalonya bağımsızlık referandumuna müdahalede bulunan İspanyol polisleri seçim merkezlerindeki sandıkları topluyor.

Bağımsızlık yanlısı sivil toplum örgütleri ve Katalonya yerel hükümeti, halka sabah erken saatte oy kullanılacak okulların önüne gidip, uzun kuyruklar oluşturması çağrısında bulundu. Madird yönetimi ise baltalama çalışmalarını sürdürüyor.

İspanya İçişleri Bakanlığı ise 10 binden fazla ulusal güvenlik görevlisini önleyici güç olarak Barselona'ya gönderdi. Barselona limanına gelen üç büyük gemide konaklayan takviye güvenlik güçlerinin, 1 Ekim ve sonrasında gerçekleşebilecek olası şiddet olaylarına karşı hazır bekletildiği açıklandı.