Terfi Sistemi Değişiyor!.

Kamu çalışanları için yeni terfi sistemi geliyor

Terfi Sistemi Değişiyor!.
Memurlara yeni terfi sistemi geliyor. Artık kamu çalışanlarının ve bürokratların terfi işlemleri puan usulüne göre olacak. Başarısız olanlar ise koltuklarını kaybedecek. Devlet Memurları Kanunu (DMK) yeniden yazılıyor. Kamu çalışanlarının 47 yıllık 657 sayılı Kanununa yeni düzenlemeler geliyor. Memurlara yeni bir sicil sistemi modeli getirecek taslak çalışması Devlet Personel Başkanlığı tarafından hazırlanıyor. Yeni modele göre performans değerleri 90 derece, 180 derece ve 360 derece olarak belirlenecek. 90 derece dikey hiyerarşi olarak adlandırılırken, 180 derece üstün asta, astın üste puan vermesi olarak değerlendiriliyor. 360 derece ise hizmet alımına yönelik olacak.  
Memur kanunu sil baştan düzenlenecek
Terfi sistemi değişiyor. Kamu çalışanları ve bürokratlar alacakları puan ile terfi edecek ve tayin edilecek. Başarısız olanlar ise koltuklarından olacak.Söz konusu yeni modelde üst asta, ast üste, dışarıdan verilen hizmetlerde ayrıca değerlendirilecek. Yılbaşından yıl sonuna kadar verilecek puanlamanın ardından elde edilen sonuç yurtdışı görev, görevde yükselme, yurtdışı eğitim, tayin ve ödül olarak çalışanlara geri dönecek. Ücretlere ise herhangi bir yansıması olmayacak. Örneğin düşük puan alan bir uzman istediği görevde yükselemeyeceği gibi, çalışanların memnun olmadığı ve düşük performans gösteren bir daire başkanı da hem koltuğunu koruma hem de yükselmede sorun yaşayacak. Edinilen bilgilere göre sendika temsilcileri çalışmanın performans olarak değerlendirilmesinin yanlış olacağını aktarıyor. Performans değerlendirmesine yönelik bir çalışma yapıldığını ifade eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kaynakları ise yeni modelin henüz taslak aşamasında olduğunu ve sonuçlanmadığını söyledi.  
Modern Sicil Sistemi
Devlet Personel Başkanlığı'nın memurlarda sicil sistemi uygulamasını geçmişte kaldırdığına dikkat çeken Bakanlık kaynakları "Bazı boşluklar oluştu. Bunun yerini dolduracak daha modern bir sicil sistemi getirmek istiyorlar. Eski sicilin bir anlamı yoktu" değerlendirmesi yaptı.  
Memur Kanunu Yeniden yazılıyor
Memurlara puanlama sisteminin yanı sıra 3,1 milyon kamu çalışanını ilgilendiren yasal düzenleme çalışması da sürüyor. 1965'te yazılan 1969 yılında yürürlüğe giren 657 sayılı Devlet memurları Kanunu (DMK) yeniden yazılacak. Çalışmada önemli unsur ise disiplin hukukuna yönelik madde ile ilgili. Bu kapsamda memura tanınan yargı güvencesi zırhına bazı sınırlamalar üzerinde duruluyor. Örneğin herhangi bir suç işleyen kamu çalışanının memurluktan çıkarılması daha kolay hale gelecek  
Maliye'de Üstatlık Geri Mi Geliyor?
Maliye Bakanlığı'nda 2011 yılında kaldırılan 132 yıllık üstatlığın yeniden getirileceği iddia ediliyor. Hesap uzmanı, maliye müfettişi, gelirler kontrolörü ile vergi denetmenlerinin 'Vergi Müfettişi' adı altında birleştirilmesine rağmen aradan geçen beş yıllık sürede sorunun çözüme kavuşmadığı belirtiliyor. Vergi Müfettişleri Derneği gazetelere ilan vererek konuyu geçtiğimiz günlerde gündeme getirdi. Derneğin açıklamasında A, B, C ve Ç Grup Başkanlıkları altında toplanan vergi müfettişleri arasında kurumsal huzur, kardeşlik ve kaynaşma ortamının oluşturulamadığına dikkat çekiliyor. A grubunda bulunanların görev dağılımı konusunda 'bürokratik oligarşi' ile karşı karşıya kaldıkları belirtilirken, vergi müfettişleri üstatlık yapısının değişmediğini iddia ediyor...
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER