7000 bekçi alım başvuruları ve şartları

2017 yılı itibariyle 7000 bekçi alımı için ilk somut adım atıldı. Peki bekçi alımı başvuru şartları neler?

7000 bekçi alım başvuruları ve şartları

Mayıs ayı itibariyle 7000 bekçi alımı için geri sayım başladı. Binlerce kişi tarafından merakla beklenen bekçi alım ilanı ile ilgili detaylar ortaya çıktı. Resmi Gazete'de yayımlanan yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile gerçekleştirilmesi planlanan 2017 bekçi alımı, çarşı ve mahallelerin güvenliğini sağlamak için gerçekleştirilecek. Türkiye'nin birçok ilinde gerçekleştirilecek olan 7000 bekçi alımı, valilikler aracılığıyla vatandaşlara bildirilecek. Peki, 2017 yılında 7 bin bekçi alımı başvurusu ne zaman yapılacak? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

BEKÇİ ALIMLARI HANGİ ŞEHİRLERDE OLACAK?

7 bin yeni bekçi için kadro tahsisinin ardından valilikler vatandaşları internet siteleri üzerinden bilgilendirecek. Doğu Anadolu'daki illerin ardından ilk etapta Ankara, Mersin, Adana, Gaziantep ve Hatay illeri için bekçi alımı yapılacak.

Bekçi alım şartları neler?

Bekçi olmak için şartlar; T.C. vatandaşı olanlar, lise ve dengi okul mezunu olanlar, en az 1 yıldır İstanbul'da ikamet edenler, askerliğini yapıp 30 yaşından büyük olmayanlar, görevini devamlı yapmasına engel sağlık durumu olmayanlar, kamu haklarından mahrum olmayanlar, en az 1.67 cm boyunda olan adaylar başvuru yapabilecek.

Yukarıda ki şartlar genel olarak bekçi alımlarında aranmakta olan şartlar arasında yer almaktadır. 7 bin kişilik alım ilanının yakın zamanda yayımlanması beklenmekte olup ilanın duyurulmasının ardından detaylı bilgileri haberimizden edinebilirsiniz.

BAŞVURU İÇİN GEREKÇİ BELGELER NELER?

• Nüfus cüzdanı fotokopisi
• Okul diploma veya tasdiknamesi aslı veya kurumca tasdikli örneği
• Askerlik durum belgesi
• 4,5x6 ölçülerinde 6 adet fotoğraf,
• Adli sicil belgesi
• Gerekmesi halinde lisede hazırlık okuduğuna dair belge

2017 BEKÇİ ALIMLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

7 bin bekçi alımı resmi gazetede yayınlanmasının ardından başvurular ne zaman başlayacak soruları sorulmaya başlandı. Konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama gelmemesine karşın başvuruların Mayıs veya Haziran ayı içerisinde başlanması bekleniyor. 7000 bekçi alımı başvuru tarihleri resmi olarak yayınlanır yayınlanmaz haberimizin detayından öğrenebilirsiniz.

2017 BEKÇİ MAAŞLARI NE KADAR?

Çarşı ve mahalle bekçilerinin maaşları, diğer devlet memurları gibi devlet tarafından ödenmektedir.Başvuruda istenen şartları taşıyan ve göreve yeni başlayan bir bekçinin maaşı 2 bin 723 TL'dir.  Ayrıca görevinde üstün başarı gösteren bekçilerin ileride polis olma imkanları da vardır.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre şuanda kadrosunda toplam 5 bin 392 bekçi bulunmaktadır

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER