Kadro Mühendisinin Yanlışları...

Neredeyse hepimiz devre arası hazırlık dönemini son derece iyi geçirdiğimizi düşündük.

Özellikle sosyal medya üzerinden hepimizin içini ısıtan ve özlemini çektiğimiz fotoğrafları beğenerek takip ettik Antalya kampını.

Peş peşe yapılan transferler sonrasında takım kadrosu için tabiri caizse obozite tanısı koymak abartı olmaz.

Hatta işi bir adım daha ileriye götürmek gerekirse şehirde ligin ikinci yarısı için takım ve teknik heyetten onyedi de onyedi bekleyenlerin sayısı azımsanamayacak kadar fazlaydı.

Kanımca başta başkanımız sayın Uyanık ve yönetim kurulunun üzerlerine  düşen sorumluluğu fazlasıyla yerine getirdiğini belirtmek gerekir.

Önce sebep sonra sonuç diyelim .

Ve maç yazısına her zamanki gibi rakipten başlayalım.

Amed’i Ligin ilk yarısı canlı  izleme şansımız oldu.

O maça dair bazı notlar almıştık.

Alan daraltarak oynayan, fiziksel açıdan güçlü, tempolu ve kanatları etkili olarak kullanan ,hızlı hücuma kalabalık olarak çıkabilen bir ekip.

Yeni stadyumlarında taraftar desteğini de arkasına aldığında performanslarının daha üst düzeye çıkacağı ortada.

Ve evlerinde ağırladığı ligin en iddialı kadrosuna sahip olan Samsunspor ‘dan alacakları üç puan ile play off için bizde varız deme fırsatını yakalamışlar.

Tabi bunu gerçekleştirebilmek için saha içinde daha fazlasını yapmak zorunda olan bir ekip.

Bunu camia olarak başardıklarını söylemek gerekir.

Tribünde taraftar baskısını gerek maçın hakem triosu, gerek takımımız oyuncuları ve teknik heyet fazlasıyla hissetti.

Amed ‘li oyuncular neredeyse her pozisyonda hakemin ve oyuncularımızın yanında fiziksel temasa varan itirazlarını yaptılar .

Maçın bu tempoda ve bu şekilde geçmesi tesadüf değildi.

Amed teknik heyetinin bilinçli bir şekilde maçın temposunu belirlemeye dair yapmış oldukları tespitler sayesinde son on dakikalık dilim haricinde ki bu sürede gördükleri kırmızı kartın etkisi ve skorun tek farka düşmesi ile tamamen kendi yarı alanlarına kapanıp süreye oynayarak geçirdiler.

Bence istediklerini son on dakikada haricinde sahaya fazlasıyla yansıttıklarını söylemek mümkün.

Gelelim takımımıza kendi evinde ve bize karşı ne şekilde oynayacağı belli ve teknik açıdan çok üst düzey bir oyuncu topluluğuna sahip olmayan rakibimize karşı nasıl bir kurgu ile sahada olmamız gerekirdi???

1- Yeni gelen oyunculardan Aytaç ‘ın oynaması zorunlu bir tercihti önce bunu belirtelim.

Fakat izlediğimiz kadarıyla Aytaç ‘ın fiziksel açıdan kuvvetli bir oyuncu olmasına rağmen bir o kadar da ağır olduğunu belirmiştik.

Kanımca sorun bunu iyi okuyamamaktan kaynaklanıyor .

2- Ön libero mevkiinde Savaş ve Oğuz ikilisi takımın en oturmuş yeri olarak görünürken bu bölgeye yönelik Yılmaz  hamlesi tek kelimeyle riskin ötesindeydi.

3- Sonrasında ise tercihlerin en inanılmaz boyutu çıktı karşımıza.

Kubilay yerine İrfan hamlesi ile bir insan kendi ayağına nasıl sıkar deyiminin altının nasıl doldurulduğuna tanık olduk.

4- En önde ise Abdülkadir tercihi ile stoper mevkiinden santrafora kadar bir hat çizdiğinizde dirençsiz geri dönüşü olmayan ve takıma yabancı bir merkez ile sahaya çıkmak rakibin ekmeğine bal sürmek için yeterli oldu.

Orta sahada bu kadar dirençsiz bir takım çıkarma kararı sadece Teknik direktörün tercihine kalmış olmasa gerek.

Yardımcılar ve analizciler bu konuda ne kadar inisiyatif alıyor açıkçası çok merak ediyorum.

Sonrasında ise yapılan oyuncu değişiklikleri ile kontrolü kaybetmiş bir kenar yönetimi.

Rakibi küçümsemek gibi olmasın ama çok farklı kalibrasyona sahip iki ekibin saha da bu kadar denk oyun oynamasının başka bir izahı olmasa gerek.

Tamam top maç boyunca  çoğunlukla bizim ayağımızdaydı ama zaten rakiplerimizin oyun formatları da topsuz oyun üzerine kurulu değil mi???

Şimdi ligin performans olarak en kötü takımlarından birisi olan Gümüşhane ‘ye içeride oynamadan üç atar ve oyun kurgumuzdaki eksiklerin üzerini örtemeye çalışırsak yarın Allah korusun çok geç olabilir.

Galiba burada Başkan ve yönetim kurulunun farklı bir strateji izleyerek saha içine müdahalede bulunacak bir hamlesi gerekiyor.

YORUM EKLE