‘Ziraat Bankası’nın görevi çiftçinin yanında olmak’

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, “Binlerce çiftçinin özel bankalara olan borçlarından dolayı borcunu ödemek için toprağını sattığı bu günlerde çiftçiye yapılması gerekenin futbol kulüplerine yapılması çiftçilerimiz tarafından çok manidar karşılanmaktadır” dedi

‘Ziraat Bankası’nın görevi  çiftçinin yanında olmak’

Samsun'un Ayvacık ilçesi Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, Ziraat Bankası’nın asli görevinin çiftçinin derdine derman olmak olduğunu, batak spor kulüplerinin borçlarının yapılandırılmasının etik olmadığını söyledi.

‘ÇİFTÇİ TOPRAĞINI YOK PAHASINA SATIYOR’

Konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Avcı, “Binlerce çiftçinin özel bankalara olan borçlarından dolayı borcunu ödemek için toprağını sattığı bu günlerde çiftçiye yapılması gerekenin futbol kulüplerine yapılması çiftçilerimiz tarafından çok manidar karşılanmaktadır. Sırf Ayvacık ilçemizde binlerce çiftçi şu an özel bankaların haciz kıskacında olup borçlarını ödeyebilmek için toprağını yok pahasına satmaktadır. 20.000-30.000 TL kredi çekmek için aylarca sıra bekleyen çiftçimize layık görülmeyen kredi, milyon dolarlarla alınan futbolcuların batak borçlarına verilmektedir” diye konuştu.

‘ÇİFTÇİ ÜRETMEZSE AÇ KALIYOR’

Hükümetten spor kulüplerine yapıldığı gibi özel bankalara borçlu olan çiftçi kredilerini ödeyerek çiftçiler için de yapılandırma beklediklerini ifade eden Erdal Avcı, “4 milyon 500 bin çiftçiden 20 tane spor kulübü daha mı muteberdir? Oysaki spor kulübü üretmezse Türkiye’miz çok bir için anlam ifade etmez ancak çiftçi üretmezse Türkiye aç kalır. Sırf Karadeniz Bölgesi’ndeki fındık ihracatından 2 milyar dolar gibi bir gelir elde eden ülkemizin çiftçisini bu hükümet döneminde hiç mi hiç sahip çıkılmamıştır. Gayri safi milli hasılanın 1’nin çiftçiye ödenmesi kanunumuzda mevcut iken, çiftçi devletten 106 milyar gibi halen alacaklı olmasına rağmen, çiftçiye hakkını vermemek ne bu dünyanın kanunlarına nede İslam halkına yakışmamaktadır. Sadece devletten alacaklı olduğumuz para Ziraat Bankası’na aktarılsa ve Ziraat Bankası çiftçilerimizin özel bankalara olan borçlarını üstlense hem devletimiz hem de çiftçimiz kazanacaktır” şeklinde konuştu.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER