ZAM ZAM ZAM!

Et ve süte gelmesi beklenen zamların ardından dün Cumhurbaşkanı Kararı ile sigara paket başına alınan asgari maktu vergi tutarına zam geldi. Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Başkanı Sema Onar Yaktı ve Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen, zamları Gazete Gerçek’e değerlendirdi

ZAM ZAM ZAM!

Maliyetlerindeki artışı sattığı ürün fiyatlarına yansıtamadığından yakınan kırmızı et sanayicileri, bayramdan sonra ete zam yapmaya hazırlanıyor. Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Başkanı Ahmet Yücesan, "2018'de kırmızı et üreticisinin maliyeti yüzde 30-35 arttı. Ancak perakende fiyatlar yalnızca yüzde 10 artabildi. Yüzde 20'lik bir kaybımız varken sütteki zam yüzde 30'u, beyaz etteki zam yüzde 37'yi buldu. Bu yüzden Kurban Bayramı'ndan 1 ya da 1.5 ay sonra kırmızı ete yüzde 20'lik bir zam gelebilir. Piyasa bu oranı kaldırmazsa da fiyatlar en az yüzde 5-10 artacaktır" dedi.

KIRMIZI ET TÜKETİMİ 9 KİLOYA DÜŞTÜ

Öte yandan canlı hayvan ithalatı bu yılın ilk 6 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 63 azalırken, ihracatta yüzde 32'lik artış kaydedildi. Geçen yılın ilk yarısında yapılan 884 milyon dolarlık canlı hayvan ithalatı 558 milyon dolar azaldı. ETBİR olarak sahada yaptıkları araştırmalar sonucunda, 2018'de yıllık kişi başı kırmızı et tüketimi 14 kilo iken 2019'da 9 kiloya düştüğünü belirten Yücesan, "Sanayicinin satın aldığı ette yüzde 30, yurttaşın aldığında ise yüzde 35-40 talep daralması oldu. 2018'in temmuz ve ağustos aylarında yaşadığımız olumsuz tablo, 2019'da da aynı şekilde devam ediyor. Üretim düşüyor, tüketim azalıyor. Yıl sonuna kadar da bu olumsuzluğun düzeleceğini sanmıyorum. Tablo değişmeyecek" ifadelerini kullandı.

SİGARADAN ALINAN VERGİYE DE ZAM GELDİ

Dün ise Cumhurbaşkanı kararı ile sigaranın asgari maktu vergi tutarı 0,2895 TL'den 0,3899 TL'ye çıktı. Bir paket sigara içindeki her bir dal sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı, 4 Temmuz'da 0,2679 TL'den 0,2895 TL'ye çıkmıştı. Böylece bir paket sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı 5.35 liradan 5.79 liraya yükselmişti. Asgari maktu vergi tutarı 0,3899 TL olunca paket başına asgari maktu vergi tutarı 7.8 TL oldu. Sigaranın vergi oranı yüzde 67, maktu vergi tutarı ise 0,4539 TL olarak korundu.

TÜKODER: TÜRKİYE, AFRİKA ÜLKELERİNE BENZİYOR

Zam sonrası genel değerlendirme yapan Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Başkanı Sema Onar Yaktı, “Ülkemizin geldiği tabloyu, iktidar çizmiştir. Bu yaşananlar tamamen iktidarın basiretsizliğidir. Görevini yapamayan AK Parti iktidarı, insanları resmen bitirme noktasına getirmiştir. Türkiye’de insanlar gerekten zor durumda. Ekonomimiz yerlerde sürünüyor. Türkiye, artık Afrika ülkelerine benziyor. Bana göre kasım ve aralıkta baskın bir gündem ile erken seçime gidilebilir. Siyasi hareketlilik başlayacaktır. Şahsi olarak düşüncem, bu zamların seçim için yapıldığıdır. Zaten kambur olan Türkiye’nin üstüne bir kambur daha konulacak. Hiç bir sivil toplum kuruluşu, ülkenin geldiği şu durumu tasvip etmez. Üzülüyoruz. Üretim bittiği gibi, ülkemizde maalesef tüketim de bitiyor. Allah sonumuzu hayır eylesin” diye konuştu.

KASAPLAR ODASI: ÜLKEMİZDE ET YEMEK LÜKS OLDU

Et fiyatlarına gelmesi beklenen zammı değerlendiren Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen, “Ülkemizde et yemek maalesef lüks oldu. Kasaplar, zor durumda. Etteki fiyat pahalılığı nedeniyle, insanlar beyaz ete yöneliyor. Ancak beyaz et de ucuz değil. Kasaplar, eskisi gibi parça et satamıyor. Kar marjına, 15-20 liraya paketlenmiş ambalajlı tavuk satıyoruz. Vatandaş beyaz eti de pahalıya geliyor. Daha önceden parça et satarken, vatandaş 7-8 liraya yani daha ucuza et yiyordu ve kasap da kazanıyordu. Kısacası gelen zamlar pek iç açıcı değil. Bu zamları henüz fiyatlara yansıtmadık ama mecburen yansıtacağız. Allah sonumuzu hayır etsin, işimiz çok zor” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER