Zam makul değil ama gerekli

Başbakan Binali Yıldırım, "Zam yapmak, çok makbul bir şey değil ama ülkenin ihtiyaçları, gerçekleri ortadaysa bazı tedbirleri de kalıcı ferahlık için almak gerekiyor" dedi.

Zam makul değil ama gerekli

Kocaeli'nde AK Parti İzmit 4. Olağan İlçe Kongresi'ne katılıp, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım, IMF'nin en son yaptığı araştırmaya göre Türkiye'nin, satın alma gücü paritesine göre dünyanın 13. büyük ekonomisi olduğunu söyledi.

Yıldırım, "Avrupa'da 6'ncıydık 5'inciliğe yükseldik. Türkiye her bakımdan büyüyor, gelişiyor. Siz moral bozmaya çalışanlara, felaket tellallığı yapanlara aldırış etmeyin, işinizi büyütün, daha çok çalışın" dedi. Başbakan Binali Yıldırım, Orta Vadeli Plan'ın açıklandığını, 2020'den itibaren Türkiye'nin orta gelir grubundan üst gelir grubuna çıkacağını bildirdi. Hedefi böyle koyduklarını belirten Yıldırım, "Kişi başına milli gelir 13 bin doların üzerine çıkacak. 2018'de milli gelirimiz 4 trilyon lirayı da geçecek. Aslında birçok konuda Türkiye ilk 20 ülkenin ortalamasına yakın. Mesela havacılıkta Türkiye dünyada 11. sırada. Avrupa'da 2. sırada. Altyapı, yollar... 128 ülke arasında Türkiye 13. sıraya yükseldi, son 15 yılda" diye konuştu.

2018 ZOR BİR YIL OLACAK

Vergi artışlarına değinen Başbakan Yıldırım, "Zam yapmak, çok makbul bir şey değil ama ülkenin ihtiyaçları, gerçekleri ortadaysa bazı tedbirleri de kalıcı ferahlık için almak gerekiyor. Savunma sanayiinde yetkinliğimizi artırmak için ilave kaynağa ihtiyacımız var. 2018, zor bir yıl olacak ama 2019 ve sonrası büyük hedeflere emin adımlarla yürüyeceğiz" dedi.

Dünyada son 10 yılda yapılan 10 büyük projenin 5'inin Türkiye'de olduğuna da işaret eden Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu: "Türkiye'yi küçümsemeyin. Dünyada 10 büyük projenin 5'ini Türkiye yaptı veya yapıyor. Bunlar hangisi? Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü, dünyanın en büyük havalimanı, Çanakkale Köprüsü, Marmaray, Avrasya Tüneli."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER