Yurtta feci yangın 12 öğrenci yaşamını yitirdi

Adana'nın Aladağ İlçesi'ndeki özel bir kız öğrenci yurdunda elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen yangında ilk belirlemelere göre 11'i öğrenci toplam 12 kişi yaşamını yitirdi, 23 kişi ise hastanede tedavi altına alındı.

Yurtta feci yangın 12 öğrenci yaşamını yitirdi
Sinanpaşa Mahallesi'nde bulunan bir kız öğrenci yurdunda açıklama göre elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen yangın saat 08:00 saatlerinde başladı. Ağırlıklı ortaokul öğrencilerinin kaldığı yaşları 12 ila 15 arasında değişen öğrenciler bir anda yangının ortasında kaldı. İtfaiye ekiplerinin kısa sürede müdahale ettiği yangın kontrol altına alınırken, acı tablo ilerleyen saatlerde ortaya çıktı. Orta katlardan panikle üst atlara açan 11 öğrenci ile 1 bakıcı kadının cansız bedenlerine ulaşıldı. Tahliye edilen 23 öğrenci ise hastanede tedavi altına alındı. Sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.
YANGIN ÖZEL YURTTA ÇIKTI
Aladağ Okul Talebelerine Yardım Derneği'ne ait ücretsiz bir yurt olduğu, yangın sırasında 30'u aşkın öğrencinin olduğu Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerince bildirildi. Yurdum kapasitesinin 54 olduğu tam dolu olmadığı, lise ve ortaokul öğrencilerinin kaldığı bildirildi.
ADANA VALİSİ'NDEN AÇIKLAMA
Feci olay sonrası olay yerine giden Adana Valisi Mahmut Demirtaş, üzücü bir olayla karşılaşıldığını, 12 öğrencinin yaşamını yitirdiğini, 22 kişinin ise yaralandığını açıkladı. Demirtaş, "Yurtta 34 öğrencilerimiz kalıyordu. Yaralılardan bir bölümü camlardan atlayan çocuklarımız. Şuan bina içerisinde kimse yok. Sabah saatlerinde daha ayrıntılı bilgi verilecektir" dedi.
ÜST KATLARA KAÇAN ÖĞRENCİLER YAŞAMINI YİTİRDİ
Adana Büyükşehir Belediye Bakanı Hüseyin Sözlü, "Yangın söndü. Binada her tarafa ulaşıldı. Öğrencilerin alt katlardan üst katlara yangından korunmak için kaçtıkları düşünülüyor. 23 çocuk hastanede müşahide altında. Durumu ağır olan yok. Ağırlıklı orta okul öğrencileri. Yaşları 12 ila 15 arasında çocuklar. Dördüncü sınıftan sonra kalan çocuklar. Elektrik kontağından çıktığı tahmin ediliyor ama binanın içerisinde yoğun bir ahşap kaplama var. Yangın söndürüldükten sonra katlara ulaşıldı" dedi.Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik, "Yangın söndürüldü. Valimiz müdürümüz burada. Ekiplerin incelemeleri devam ediyor. Elektrik kontağından çıktığı ön görülüyor. Ahşap kaplamalar var. Yangının hızını artırdı. Yoğun bir çabaya rağmen üst kattaki çocuklarımıza ulaşılamadı. Maalesef kaybettik. Uzak köylerde bulunan ailelerin çocukları" diye konuştu. 
BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM BİLGİ ALDI
Yangın sonrasında Başbakan Binali Yıldırım, ilgililerle telefon görüşmesi yaparak üzücü olay hakkında bilgi aldı. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adana'ya hareket etti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER