YOĞUN DENETİM BAŞLIYOR

Samsun İl Emniyet Müdürlüğü, Samsun’un Atakum ilçesi Adnan Menderes Bulvarı’ndaki bisiklet yolu için yoğun denetim başlatıldığını açıkladı. Gazete Gerçek, Samsun’un Atakum ilçe sahil şeridinde bisiklet yolunda yaşanan trafik ihlallerini gündeme getirmişti.

YOĞUN DENETİM BAŞLIYOR

Daha önce gündeme getirdiğimiz; Samsun’un Atakum ilçesi Adnan Menderes Bulvarı üzerinde ve sahil şeridindeki bisiklet yolunda, aralarında zabıta ekiplerinin de bulunduğu motosikletli sürücüler ve elektrikli bisiklet sürücülerinin ölüme davetiye çıkardığı yönündeki haberimiz gazetemiz Köşe Yazarlarından Nusret Sağlam’ın ‘Tabelalar Ne İşe Yarıyor’ başlıklı yazısı üzerine; Samsun İl Emniyet Müdürlüğü’nden açıklama geldi. Açıklamada, “İlimizde trafik kazası nedenli ölümler ve ciddi yaralanmaların en aza indirilmesi, kazalar nedeniyle yaşanmakta olan sosyo-ekonomik kayıpların ortadan kaldırılması amacına yönelik trafik denetimleri kararlılıkla sürdürülmektedir” denildi.

YOĞUN DENETİMLER YAPILACAK’

Açıklama şöyle devam etti; Meydana gelen kazalar üzerinde yapılan incelemede, bisiklet yolunu kullanan elektrikli bisikletlerin 50 km/s kadar hız yapabildikleri ve ağırlıkları ile demir aksamlarının güçlü olması sebebiyle meydana gelen kazalarda ağır sonuçlar doğurduğu gözlemlenmiştir. 09/11/2018 tarih ve 2018/7 sayılı UKOME kararınca Atakum Adnan Menderes Bulvarındaki bisiklet yolunda sadece insan kas gücüyle çalışan (hareket eden) motorsuz bisikletler kullanılabilmekte olup, kas gücü ile hareket eden araçlar dışındaki tüm araçların (elektrikli bisiklet, motosiklet vb.) bisiklet yolunu kullanmaları yasaktır. Son zamanlarda uzunluğu 11 km olan Atakum İlçesi Adnan Menderes Bulvarında kas gücü ile hareket eden bisikletlerin dışındaki elektrikli bisiklet, motosiklet vb. araçların bisiklet yolunda kullanıldığı; yine Adnan Menderes Bulvarı üzerinde bisikletlilerin, elektrikli bisiklet ve motosikletlerin vatandaşlarımızın yürüyüş için kullandığı yaya yoluna girdiği yönünde vatandaşlarımızdan yoğun ihbar ve şikâyetler alınmaktadır. Konu ile ilgili olarak tarafımızca özel, planlı ve yoğun denetimler yapılacak olup, vatandaşlarımızın olası trafik kazalarına meydan vermemek ve cezai müeyyidelerle karşılaşmamaları için yukarıda belirtilen hususlar çerçevesinde hareket etmesi gerekmektedir.”

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER