Yıllara meydan okuyor!

Samsun’un Vezirköprü ilçe merkezinde bulunan tescilli çınar ağacı, yıllara meydan okuyor. İlçe kültürü ve tarihi açısından da büyük önemi olan 160 yaşındaki anıt ağaç, efsanesi ile de dikkati çekiyor.

Yıllara meydan okuyor!

Vezirköprü ilçesi Orta Cami Mahallesi Orgeneral Faruk Cömert Caddesi üzerinde yer alan anıt ağaç, yıllara meydan okuyor. Samsun Bölge Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1429 sayılı kararla 23 Ağustos 1992 tarihinde koruma altına alınan tarihi çınar ağacı, efsanesi ile de ilçeye gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası oluyor.

İDAM EFSANESİ
Öte yandan, ilçe meydanındaki polis karakolu önünde yer alan parkın içerisinde bulunan tescilli anıt ağaç, İstiklal Mahkemeleri ve daha önceki dönemlerde suçluların asıldığı efsaneleri ile de dikkati çekiyor. İlçe tarihi açısından büyük önemi olan anıt ağaç, halk arasında; ’kara ağaç’, ‘koca ağaç’, ‘dar ağacı ve ‘ibret ağacı’ olarak da biliniyor.

ÖZELLİKLERİ:
Anıt Ağaç; bir gövde üzerine yüksek ve sık dallardan oluşmuş. Yer yer budanarak kuru dalları temizlenen ağacın çevresi 533 ve yüksekliği yaklaşık 25 metre. Anıt ağacın cinsi ise 'platanus oriental tree (doğu çınarı).

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER