‘Yetkilileri göreve davet ediyoruz’

Mersin'in Tarsus ilçesinde nöbetçi olan eczane çalışanlarına yapılan saldırıya tepkiler büyüyor. Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, "Can güvenliği endişesi ile nitelikli sağlık hizmeti sunamayız. Yetkilileri göreve çağırıyoruz" dedi

‘Yetkilileri göreve davet ediyoruz’

Mersin'in Tarsus ilçesinde nöbetçi olan eczane çalışanlarına yapılan saldırıya bir tepki de Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan'dan geldi. Karacan, sağlıkta şiddeti kınadıklarını belirtti.

4 ECZANE ÇALIŞANI YARALANDI

Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan yaptığı açıklamada, Mersin'in Tarsus ilçesinde nöbet hizmetini icra eden bir eczaneye hunharca bir saldırıda bulunulduğunu belirterek, "Bu saldırıcı sonucunda, biri ağır olmak üzere dört eczane personeli yaralanmıştır. Her şeyden önce eczane personelinin hayati bir tehlikesinin olmamasını umut ediyoruz ve kendilerine acil şifalar diliyoruz" dedi.

KOLLUK KUVVETLERİ DEVRİYE GEZMELİ

Saldırının, muadil/eşdeğer ilaç tartışmasından çıktığının basına yansıdığını söyleyen Karacan, "Daha önce defalarca ifade ettiğimiz gibi sağlıkta şiddet toplumsal bir sorundur ve her geçen gün daha da kronik bir hal almaktadır. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete karşı kamu otoritesi tarafından acilen kapsamlı önlemler hayata geçirilmelidir. Özellikle nöbet hizmeti esnasında kolluk kuvvetlerinin devriye gezerek eczanelerin güvenliğini sağlaması hususunda İçişleri Bakanlığı’na bir kez daha çağrıda bulunuyoruz" görüşünü dile getirdi.

EŞDEĞER İLAÇ GÜVENİLİRDİR

Diğer yandan Samsun Eczacı Odası olarak üzerinde ısrarla durdukları 'muadil/eşdeğer ilaç' konusunda toplumun aydınlatılması ve bu konuda toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Karacan, "Muadil/eşdeğer ilaç, güvenilir ilaçtır. Orijinali ile eşdeğeri arasında ilacın yarattığı etki açısından hiçbir fark bulunmamaktadır. Sağlık Bakanlığı’ndan talebimiz; eşdeğer ilacın önemi konusunda kamuoyu oluşturmaya yönelik adımlar atmasıdır. Ve ayrıca hekimlerimizin eşdeğer ilaç konusunda aktif rol almasını, hastalara bilgi vermesini ve bu konuda eczacılarla ortaklaşmasını talep ediyoruz. İnsan, hasta ve toplum sağlığını önceleyen, yurttaşlarımıza kesintisiz sağlık ve ilaç hizmeti sunan bir mesleğin mensupları olarak çalışanlarının nöbet hizmetinde saldırıya uğramak istemiyoruz. Can güvenliği endişesi ile nitelikli sağlık hizmeti sunulamayacağının altını çizerek yetkilileri göreve çağırıyoruz. Sağlıkta şiddete hayır diyoruz" dedi.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER