Yerli üretimi desteklemeliyiz

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, “Et ve sütte yaşanan sorunları kalıcı olarak çözmek istiyorsanız, yerli üreticiye gerekli destekler sağlanmalıdır" dedi

Yerli üretimi desteklemeliyiz

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Türkiye'nin son 10 yıldır eti dışarıdan ithal ettiğini ve bunun sonucunda çok miktarda dövizin yurt dışına çıkmasına neden olunduğunu söyledi. Tarım ve hayvancılığa gerekli desteklerin verildiği yıllarda, dünyada ürettikleri ihtiyaçlarını karşılayan ülkeler arasında yer alan Türkiye'nin, günümüzde birçok ürünü dışarıdan ithal eder duruma düşürüldüğünü söyleyen Zeybek, "Ülkemizde, insanlarımız et ihtiyacını ağırlıklı olarak kümes hayvanlarından karşılamaktadır. Kırmızı et tüketiminde artış olmadığını, üretimde yeterli sayıda hayvan beslenilmemesi sonucu; kırmızı et ihtiyacını karşılayabilmek için iktidarın işin kolayını seçerek ithalata yöneldiğini görüyoruz. Bütün ihtiyaçların ithalat yolu ile çözümlenmeye çalışılması, yabancı ülke üreticilerini desteklemek demektir" dedi.

ÜRETİCİLER DESTEKLENMELİ

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Türkiye'nin et, süt ihtiyacının karşılanabilmesi ve sorunu kalıcı olarak çözmek için büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvan üreticilerine gerekli desteklerin verilmesi gerektiğini de belirterek, "İthalata ayrılan kaynaklar yerli üreticinin desteklenmesinde kullanılsın ve sorun kalıcı olarak çözümlensin. Üretici ve besicilerin, yapmış oldukları işlerden kar etmeleri sağlanmalıdır. Üretici ve besici ürününü piyasaya çıkaracağı zamanlarda iktidarın ithalat yolu ile fiyatları düşürmesi ve üreticinin zarar ettirilmesi, bu işi bırakın ben dışarıdan getireceğim anlamına gelmektedir. Böyle durumları yaşayan üretici, besici üretmekten vazgeçerek tarım alanlarını terk etmektedir" diye konuştu.

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER