Yerli tohumla kenevir atağı

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece, yerli kenevir tohumu çeşitlerini üretime kazandırmayı ve tescillenmesini sağlamayı amaçladıklarını belirterek, “Bu yıl toplamda 12.5 ton yerli kenevir tohumu elde etmeyi hedefliyoruz” dedi

Yerli tohumla kenevir atağı

Kenevir başta olmak üzere lifli bitkilerden keten, jüt ve ısırganın Türkiye’deki kullanım alanlarının geliştirilmesi, üretiminin yaygınlaştırılması ve üretimi için ihtiyaç duyulan tohumun tedarik edilmesi konularında koordinasyon görevinin TİGEM’e verildiğini belirten Işıkgece, bu kapsamda üniversiteler, tüm ilgili bakanlıklar ve özel sektör temsilcileriyle çalıştıklarını anlattı.

SAMSUN'U İŞARET ETTİ

Işıkgece, amaçlarının öncelikle yerli tohum çeşitlerini üretime kazandırmak ve tescillenmesini sağlamak olduğuna işaret ederek, “TİGEM’e bağlı Amasya, Gökhöyük işletmesinde 40 dekar, Antalya, Boztepe işletmesinde 40 dekar olmak üzere 80 dekar alanda yerli kenevir tohumunun ekimini başlattık. Gökhöyük’teki ekimi Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli başlattı. Ayrıca Samsun, Vezirköprü’de de 26 çiftçi ile sözleşmeli üretim yapıyoruz” diye konuştu.

YERLİ ÜRETİM İÇİN TOHUM ÜRETİMİ

Kenevir sanayisinde bitkiden kumaşa, kağıda dönüşümü sağlayacak tesisleri güçlendirmenin önemine dikkati çeken Işıkgece,  TİGEM eliyle ve sözleşmeli üretim modeliyle çoğaltılan yerli kenevir çeşitlerinin 2020’den itibaren sertifikalı tohum tescillerinin yapılacağını da belirterek, 2021’den itibaren üreticilerin sertifikalı tohum ihtiyaçlarının yerli üretimle karşılanacağını sözlerine ekledi.

2020 YILINDA TESCİLLENECEK

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Öğretim Üyesi Selim Aytaç, başkanlığındaki heyet, esrarsız kenevir çalışmalarını halen Vezirköprü’nün Narlısaray köyünde sürdürüyor. Selim Aytaç, önümüzdeki yıl ekim ayında biteceğini ve Ocak 2021'de tescil için başvuru yapacaklarını söyledi. Türkiye'de toplam 1.000 dekarlık alanda üretilen kenevirin yaklaşık 3'te birine denk gelen 350 dekarlık alan Samsun'da yer alıyor.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER