Yerli tohum için mücadele edecekler

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, yerli tohumlara sahip çıkmak için üretici örgütleri ve tarım alanındaki meslek örgütleriyle birlikte mücadele etme kararı aldıklarını duyurdu

Yerli tohum için mücadele edecekler

Samsun Çevre Platformu’nun da (SAMÇEP) bileşeni olduğu Ekoloji Birliği 27-28 Ekim 2018 tarihinde Ankara’da yaptığı meclis toplantısında aldığı kararla; yerli tohumlara sahip çıkmak için üretici örgütleri ve tarım alanındaki meslek örgütleriyle birlikte mücadele etme kararı aldı. Karar ile ilgili açıklama yapan SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, "Yerel alanlarda var olan ve ekoloji mücadelesi veren dernek ve platformların bir araya gelmesiyle oluşan Ekoloji Birliği, yerli tohumların patentlenerek şirketlerin denetimine geçmesini sağlayan Tohumculuk yasası ve yeni çıkan yönetmeliğin üretici köylüye ve ekolojiye olumsuz etkileri olacağını pek çok kez belirtmiştir. Üretici köylü düşünülmemektedir. Tohumculuk Kanunu 2006 yılında yasalaştığında, geçimlik çiftçilikle uğraşan köylünün değil, endüstriyel tarım şirketlerinin, ulusal ve ulus ötesi sermayenin çıkarları doğrultusunda hazırlandığı eleştirilerimizi yöneltmiştik. Zaman bizi haklı çıkardı. Gıdalarımızın çoğu tohum şirketlerinin sertifikalı hibrit tohumlarıyla üretilir hale geldi. Artık yerli tohumlar da çok uluslu tarım ve gıda şirketlerinin denetimine girecektir” diye konuştu.

‘SLOGANIMIZ: YAŞAM PATENTLENEMEZ’

“Son olarak 19 Ekim 2018 günü yayınlanan yönetmelikte çiftçinin tarlada ürettiği ürünün sertifikalı olmasını zorunlu hale getirmiştir” diyen Mehmet Özdağ, “‘Yerel Çeşitlerin Kayıt Altına Alınması, Üretilmesi ve Pazarlanmasına Dair Yönetmelik’ ile tarladaki ürün sertifikalı değilse devlet desteği verilmeyeceği hükmü getirildi. Yönetmelik değişikliği, çiftçilerin yüzyıllardır sürdürdüğü tohum takasının önüne geçmekte, çiftçiyi tohum şirketlerinin insafına terk etmektedir. Gıdamızı mono kültür tarıma, tür çeşitliliğinin azalmasına terk edecek bu uygulama ile köylünün, çiftçinin, halkın değil şirketlerin çıkarı gözetilmiştir. Ekoloji Birliği'ni oluşturan dernek ve platformlardan biri olan SAMÇEP, ‘Yaşam Patentlenemez’ sloganıyla yıllar önce GDO'lu tohumlara karşı duruşumuzu, sertifikalı hibrit tohumları kullanmaya zorlayan yönetmelik değişikliğine karşı da sürdüreceğiz. Bizim gibi düşünen kurumlarla hukuksal ve eylemsel mücadeleler düzenleyerek bu yönetmeliğin iptaline yönelik çalışacağımızı kamuoyuna duyururuz” şeklinde konuştu.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER