Yerli implant projesine ödül

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nce hazırlanan ‘Grafen ile Güçlendirilmiş Yeni Nesil Titanyum Kompozit İmplantlar’ projesi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi tarafından düzenlenen AR-GE Proje Pazarı’nda mansiyon ödülüne layık görüldü

Yerli implant projesine ödül

OMÜ Makine Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Mevlüt Gürbüz’ün yürütücülüğünde ve Arş. Gör. Tuğba Mutuk’un araştırmacılığında hazırlanan ‘Grafen ile Güçlendirilmiş Yeni Nesil Titanyum Kompozit İmplantlar’ başlıklı proje; Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi tarafından düzenlenen AR-GE Proje Pazarı’nda 183 proje arasından ilk 6 proje arasına girerek mansiyon ödülünü kazandı.

YÜZDE 50 DAHA DÜŞÜK MALİYET
Projeye dair konuşan Dr. Öğr. Üyesi Mevlüt Gürbüz, “Projede ülkemizin dışa bağımlı olduğu ve yüksek fiyatlı implantlara alternatif yeni nesil implantlar mevcut üretilenlere göre yüzde 50 daha düşük maliyetle üretildi. Mevcut implantlarda görülen yüksek korozyon ve aşınma davranışı, zamanla kemik yapısını bozarak implantın servis ömrünü azaltıyor. Dolayısıyla iyileşme süreci uzuyor ve ağır metal çözünmelerinden dolayı toksik etki göstererek enfeksiyona neden olabilmekte. Bu sorunları ortadan kaldırmak için son yılların en popüler malzemesi olan grafen ile güçlendirilmiş implantlar üretildi” dedi.

ENFEKSİYON ÖNLEYİCİ İMPLANT

Akademisyen Gürbüz, ürünün ticarileşmesinin önemli avantajlar sunacağına dikkat çekerken devamında, “Üretilen implantlar, Eskişehir’de bulunan bir teknoloji firması ve Eskişehir Teknik Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Doğan’ın araştırma ekibi tarafından üretilen kemik ile aynı yapıya sahip antibakteriyel özellik gösteren kalsiyum fosfat tozu ile kaplanarak biyo-uyumlu, iyileşme sürecini hızlandıran, enfeksiyon önleyici implant hâline getirildi. Ayrıca üretilen implantların uygulama testleri Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nusret Köse tarafından yapıldı ve oldukça olumlu sonuçlar aldık. Samsun’un bir biyomedikal şehri olduğu düşünüldüğünde üretilen bu implantların ticarileşmesi durumunda bölge ve ülke ekonomisine büyük katkıları olacaktır” sözlerine yer verdi.

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER