Yerel basının sorunlarını meclise taşıdı

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, partili milletvekillerinin de imzasını taşıyan, yerel basının sorunlarının araştırılması ve sorunlara çözüm üretilmesi, yerel basının imkânlarının iyileştirilmesi maksadıyla hazırladığı Araştırma Önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne teslim etti

Yerel basının sorunlarını meclise taşıdı

Türkiye’de ilk örneklerine 19. yüzyılda rastlanmasına rağmen, yerel basının, nitelik ve işlevleri bakımından sürekli tartışma konusu olduğunu ve 1860’lardan itibaren resmî olarak çıkartılan yerel gazetelerin, Meşrutiyet’in ilanından Cumhuriyet sonrası döneme kadar büyük ölçüde devlet desteğiyle ayakta kalabildiğine değinen İYİ Partili Yaşar, “Yerel basının gelişimi, çok partili dönemle birlikte inişli çıkışlı bir seyir izlemiştir” dedi.

GEÇMİŞİ ZORLUKLARLA DOLU

Türkiye’de yerel basının geçmişinin de zorluklarla dolu olduğunu, siyasal, toplumsal, ekonomik ilerlemelere rağmen, işlevlerini hala tam olarak yerine getiremediğini belirten Samsun Milletvekili Yaşar, ‘ülkenin siyasi ve ekonomik yapısı, yerel basın düzenini olumsuz etkilemektedir’ sözleriyle yerel basının içinde bulunduğu zor duruma dikkat çekti. Yerel basının içinde bulunduğu zorluğu, “2005 yılında Türkiye genelinde yürütülen bir araştırmada, yerel basın çalışanlarına Türk yerel basını hakkında sorular sorulmuş, ankete katılanların en fazla önem verdiği üç sorun, devlet desteği (ihtiyacı), ekonomik zorluklar ve çalışma şartlarının ağırlığı olmuştur” örnekle açıklayan Yaşar, Anadolu basınının yanında olduklarını ve desteklenmesi için gereken gayreti göstereceklerini de sözlerine ekledi.

DESTEKLEMEK ZORUNDAYIZ

Araştırmalarda genellikle yerel basınla ilgili ekonomik sorunların öne çıktığını belirten Milletvekili Yaşar, 2009 yılında Elazığ örneğinde yürütülen bir araştırmayı örnek göstererek, “Medya çalışanlarının mesleğe ilişkin yaşadıkları en büyük zorluk maddi imkânsızlıklardır. Yeniden meslek seçmek zorunda kaldığı varsayıldığında çalışanların yarıya yakınının medya sektörünü seçmek istemediği anlaşılmıştır. Ancak şu hususu göz ardı edemeyiz, yerel basının gelişmiş olması ve güçlenmesi, yerel iletişimi arttırmakta, bu iletişim yerel yönetimi etkilemekte, bu da yerel demokrasinin, yerel demokratik yönetimin güçlenmesine ve halk tarafından benimsenmesine yardımcı olmaktadır. Yerel basını desteklemek, gelişimi için katkı sağlamak zorundayız” diyerek sektör çalışanlarının yaşadığı zorluklara ve yerel basının önemine vurgu yaptı.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER