Yasal Düzenlemenin Zamanı Doluyor

Miras kalan tarım arazilerinin 'resmi olarak' paylaşımını kolaylaştırmak için çıkarılan yasal düzenlemenin süresi doluyor

Yasal Düzenlemenin Zamanı Doluyor

Miras kalan tarla, bağ, bahçe, zeytinlik gibi tarım arazilerinin ücretsiz paylaşımı için tanınan sürenin dolmasına iki gün kaldı.

TARIMSAL ARAZİLER İÇİN MUAFİYET KANUNU ÇIKARILMIŞTI

Tapu harcı ve damga vergisi nedeniyle mirasçılar, tarımsal arazilerin paylaşımını yapamıyordu. Sorunu çözmek için iki yıl önce çıkarılan yasal düzenlemeyle, mirasçıların müşterek yaptıkları intikal talepleri tapu harcı ve damga vergisinden muaf tutulmuştu.

MUAFİYET İÇİN SON GÜN 15 MAYIS

Son tarih 15 Mayıs 6537 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapan Kanunla, 15 Mayıs 2014 tarihinden önce gerçekleşen ölümlerde miras yoluyla yapılacak devir veya paylaşım işlemleri tapu harcından iki yıl süreyle muaf tutuldu. Bu muafiyetten yararlanmak isteyen varislerin, 15 Mayıs'a kadar tarım arazilerinin kayıtlı olduğu tapu müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

RIZA-İ TAKSİM SÖZLEŞMESİ İLE YAPILIYOR

Varisler başvuruyu kendileri veya kanuni temsilcilerinin (avukat veya vekalet verilen kişi) kendi aralarında düzenlemiş oldukları Rıza-i  Taksim Sözleşmesi, Murise ait Veraset İlamı veya Noterden alınan Mirasçılık Belgesiyle yapabiliyor.

HÜKÜMETİN SÜRE UZATMA YETKİSİ VAR

Tarım arazilerinin yoğun olduğu illerde tapu müdürlüklerinin önünde sabahın erken saatlerinden itibaren uzun kuyruklar oluşuyor. 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununa eklenen geçici 5. madde Bakanlar Kuruluna 15 Mayıs 2016 tarihinde dolan muafiyet süresini iki yıl uzatma yetkisi veriyor. Ancak  AK Parti'de alınan olağanüstü kongre kararı sonrasında kurulacak 65. hükümetin bu yetkiyi kullanıp kullanmayacağı şimdilik bilinmiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER