Vize krizi ne olacak?

Amerika ile Türkiye arasında yaşanan vize geriliminde şimdilerde ılımlı bir dönem yaşanıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen’in Türkiye’de yaptığı görüşmelerin olumlu geçtiği öğrenildi.

Vize krizi ne olacak?

Yaşanan vize krizi iki ülke arasında gerilimi tırmandırmış söz konusu durum para piyasalarında da etkisini göstermişti. Üzerinden geçen günler ise iki ülke arasında oluşan gerilimin yavaş yavaş yerini ılımlı bir havaya bırakacağı hissini uyandırıyor.


Zira, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen’in Türkiye’de gerçekleştirmiş olduğu görüşmelerde ‘’ılımlı’’ denebilecek algıların olduğu söyleniyor.


Adının açıklanmasını istemeyen bir bakanlık yetkilisi, Cohen'in Türkiye'de bir heyetle görüştüğünü hatırlatan yetkili, "Görüşmeler verimli geçti ve genel olarak ajandada önemli yol katettik. Vize sürecinin normale dönmesi, önemli ve ilgili noktaların çözümü için yakın temas halinde olmaya devam edeceğiz. Ortak komite kurulması teklifi için şartları ve iş tanımını konuştuk ve bu karar yakında bir sonuca bağlanacak." şeklinde konuştu.

Kaynak: Takvim

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER