Vergi, ceza ve harç yok!

Parasını banka üzerinden ya da banknot olarak getirenlere hiçbir soru sorulmayacak. Getirilen paradan da hiçbir vergi, ceza, harç alınmayacak.

Vergi, ceza ve harç yok!

Yurtdışındaki para, altın, döviz ve hisselerin Türkiye’ye getirilmesini özendiren Varlık Barışı yürürlüğe girdi.

Yeni Varlık Barışı düzenlemesi yürürlüğe girdi. Yurtdışındaki para ve diğer kıymetleri Türkiye’ye çekmeyi hedefleyen düzenlemeye göre, Türkiye’ye getirilen varlıklara ilişkin hiçbir şekilde bilgi talebinde bulunulamayacak. Varlıkların ülkeye sokulmasında herhangi bir vergi ödenmeyecek. Para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları, Türkiye’deki herhangi bir banka hesabına transfer edebilecek veya fiziki olarak Türkiye’ye getirebilecek.

HANGİ TARİHE KADAR GEÇERLİ?

Yeni “Varlık Barışı”, sadece yurtdışında bulunan varlıkların Türkiye’ye getirilmesine yönelik düzenlemeleri içeriyor. 31 Aralık 2016’ya kadar Türkiye’ye girecek varlıkları kapsayan düzenleme, yurtdışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları için geçerli olacak. Düzenleme 31 Aralık’tan sonra 6 ay daha uzatılabilecek. emlak gibi taşınmazların satışından elde edilen gelir de kanun kapsamında. Yurtdışında hisse senedi neması elde edenler, kira kazancı elde edenler, elinde altın bulunduranlar, bankalara başvurarak Türkiye sistemine geçebilecek.

PARA HANGİ KURDAN ÇEVRİLECEK?

Yurtdışından getirilen TL cinsinden para nominal değeriyle, altın rayiç bedeliyle, döviz Merkez Bankası döviz alış kuruyla, hisse senedi borsa rayiciyle ya da düz rayiciyle değerlendirilecek. Tahvil, bono, eurobond gibi araçlar, varsa borsa rayiciyle, düz rayiç bedeliyle ya da alış bedeliyle yurda sokulacak. Yatırım fonu katılma belgeleri kapanış fiyatıyla, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri gibi araçlar da borsa rayici ve diğer değerlemelerle kabul edilebilecek.

BANKAYA MI, KASAYA MI?

Varlıklarını yurtdışından getiren kişi ve şirketler, bunları bankaya yatırabilecek ya da başka şekilde serbestçe tasarruf edebilecek. Türkiye’ye getirilen varlıkların ülkeye sokulmasında herhangi bir vergi ödenmeyecek. “Hiçbir şekilde” vergi incelemesine tabi olmayacak olan girişler, vergi cezasına da konu edilemeyecek. Para ve kıymet girişleriyle ilgili bilgiler, “mahremiyet” kapsamında değerlendirilecek.

VEKALETEN İŞLEM OLACAK MI?

Türkiye’ye getirilen varlığın daha önceden yurtdışında hangi şekilde tasarruf edildiğine ilişkin inceleme ve araştırma yapılmayacak, bu dönemlere ait belge istenmeyecek. 19 Ağustos 2016 tarihinden sonra düzenlenmiş vekalet olmak kaydıyla, vekaletle de para ve varlık getirilebilecek. Getirilen varlıklar, geçmişe dönük de dahil olmak üzere her türlü incelemeden muaf olacak.

SADECE FORM DOLDURULACAK

Bankalar, Varlık Barışı başvurularını kabul etmek zorunda. Para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları, Türkiye’deki banka veya aracı kurumlarda mevcut ya da yeni açılacak bir hesaba transfer edebilecek veya fiziki olarak Türkiye’ye getirebilecek. Banka veya aracı kurumlara bildirim, para ve kıymetlerin sisteme kabulü için yeterli olacak. Gümrük üzerinden de varlık bildirimi yapılabilecek. Bildirimlerde form doldurulacak. Menkul kıymet ve diğer sermaye araçlarının bildirimi için yurtdışından alınacak ekstre, makbuz gibi belgeler de kabul edilecek. Bankalar bu belgeleri teyit etmek zorunda değil. Elçiliklerden de bu belgeler konusunda onay alınmayacak.

ORTAK SORULMAYACAK

Şirketler de mali varlıklarını yurtdışından Türkiye’ye getirebilecek. Ancak bu durumda, şirket karar örneği ya da vekalet istenecek.

Şirketlerden de herhangi bir kaynak sorgulaması yapılmayacak. Şirket temsilcileri, ortakları ve vekilleri para girişi nedeniyle vergi incelemesi, araştırma, soruşturma veya cezaya tabi tutulamayacak.

Para getiren şirketin yurtdışında da, Türkiye’de de ne iş yaptığını bakılmayacak. MASAK, getirilen paraları araştırmayacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER