Vatandaş donuyor yetkililer seyrediyor

TOKİ'nin Samsun'da 'bitti' diyerek sahiplerine teslim ettiği Çay Mahallesi konutlarında, üst üste tesisat eksiklikleri yüzünden doğalgaz bağlanamayınca bin 500 vatandaş kışın ortasında soğuğa terk edildi. Mühendislik firmaları tarafından 'bugün-yarın' denilerek sürekli oyalanan vatandaşlar, TOKİ'ye ve iştirakçi firması Emlak Yönetim'e adeta isyan ettiler

Vatandaş donuyor yetkililer seyrediyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) Samsun Çay Mahallesi’nde 'anahtar teslim' olarak geçen ağustos ayında sahiplerine teslim ettiği 18 bloktaki konutlarda oturan bin 500 vatandaşın doğalgaz bağlantısı sorunu, blokların kazan tesisatlarındaki yaşanan sorunlar yüzünden yine çözülmedi. TOKİ'nin iştirakçi firması Emlak Yönetim'in ilgilenmemesi bir yana mühendislik firmalarının insafına bırakılan vatandaşlar, abonelik, güvence ve bağlantı bedelleri kuruşu kuruşuna kendilerinden alınmasına rağmen, evlerinde adeta soğuğa terk edildiler.

TAVŞANIN SUYUNUN SUYU

TOKİ'nin Çay Mahallesi'nde yaptırdığı 18 blokun yapımı ihaleyi alan ilk müteahhittin iflas etmesinin ardından yeniden ihale edildi ve yeni ihale 'anahtar teslim' olarak Osman Acar İnşaat'a verildi. Osman Acar inşaatı bitirdi ancak doğalgaz tesisatı ile sorumluluğu sözleşmede bulunmadığı için NK Mühendislik firmasıyla anlaştı. NK Mühendislik de, Samsun'a doğalgaz arzını sağlayan SAMGAZ'ın listesinde bulunmayan bir tesisat firması olduğu için bu kez blokların doğalgaz kazanlarının projelendirilmesiyle ilgili Kuzey Mühendislik ile anlaştı. Kuzey Mühendislik ise aradan geçen süreçte sadece 6 bloğun projesini teslim etti. Diğer blokların projeleri ve kazanları hala ortalıkta yok, vatandaş ise yakıtınız bugün-yarın denilerek kandırılıyor. Gazete Gerçek'in haberi üzerine SAMGAZ'a teslim edilen 6 bloğun sadece 3’üne yakıt verilebildi.

TESİSATTA KAÇAK ÇIKTI, SAMGAZ BAĞLANTI YAPMADI

Ancak bu kez de projesi onaylanan 3 bloğun tesisatında kaçak olduğu tespit edilince, SAMGAZ tarafından yine doğalgaz bağlantısı yapılmadı. NK Mühendislik de tesisattaki eksikliklerin sözleşmedeki fiyata dahil olmadığını gerekçe göstererek, sorunun çözümü yönünde hiçbir adım atmadı. 6 bloğun 3'ünde yaşanan eksiklikler nedeniyle, diğer blokların randevuları da ilgili firma tarafından SAMGAZ'dan talep edilmedi. Şimdiye kadar SAMGAZ'dan diğer blokların sayaçları da alınmadı.

VATANDAŞLAR EVLERİNDE ÇARESİZ BEKLİYOR

Geçen ağustos ayında 'anahtar teslim' denilerek konutları TOKİ tarafından kendilerine teslim edilen vatandaşlar ise yaşadıkları duruma adeta isyan ettiler. TOKİ'nin iştirakçi firması Emlak Yönetim'in eylül ayı itibariyle kendilerinden doğalgaz abonelikleri başta olmak üzere, doğalgaz güvence bedelleri ve bağlantı bedellerini kuruşu kuruşuna aldığını belirten vatandaşlar, "Biz bu konutları anahtar teslim denilerek satın aldık. Doğalgaz bağlantısıyla ilgili tüm bedelleri de ödedik. Madem bu konutlar eksikti o zaman neden TOKİ tarafından vatandaşa teslim edildi. Ya da TOKİ işi bitirmediği halde nasıl inşaat firması Osman Acar'dan teslim aldı? Bizleri kışın ortasında soğuğa terk ettiler. Bebekleri, küçük çocukları olan aileler var. Yaklaşık bin 500 vatandaş bu kışın ortasında evlerinde donuyor. TOKİ ve Emlak Yönetim ise sorunumuzla hiç ilgilenmiyor" diyerek isyan ettiler.

TOKİ’NİN EMLAK YÖNETİM YETKİLİSİ TELEFONUNA BAKMADI

Bu arada TOKİ'nin Çay Mahallesi'ndeki iştirakçi firması olan Emlak Yönetim'in yetkilisi İsmail Öge de, Gazete Gerçek'in yaptığı tüm aramalara rağmen, telefonuna yanıt vermedi.

DİĞER BLOKLARIN SAYAÇLARI YENİ ALINDI

TOKİ Çay Mahallesi konutlarında oturan vatandaşların oluşturduğu site yönetiminden Selman Bayındır ise SAMGAZ'dan 12 bloğunun daha sayaçlarının alınacağını, sözleşmelerin da dün itibariyle imzalandığını söyledi. Sayaç takıldıktan sonra vana arızası olan bloklar çıktığını söyleyen Bayındır, 10 güne kadar eksiklikler de tamamlandığında tüm bloklara doğalgaz verileceğini belirtti.

FİRMA YETKİLİSİ: VATANDAŞLAR BİRAZ DAHA SABRETSİN

NK Mühendislik yetkilisi Uğur Atasoy ise yaşanan sorunun yüklenici firmanın el değiştirmesinden kaynaklı olduğunu söyledi. NK Mühendislik olarak doğalgazın açılması için hızla çalıştıklarını belirten aynı yetkili, "İki tane mühendisimiz şu an orada. Vatandaşlarımızın biraz daha sabır göstermesi lazım. 10 gün içerisinde bütün bloklarda doğalgaz açılacak" dedi.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER