VALİLİK’TE ‘TOKİ’ ALARMI

TOKİ Çay Mahallesi Konutları'nda kanalizasyon rezaletine Samsun Valiliği el koydu. Vali Osman Kaymak’ın talimatıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İlkadım Kaymakamlığı ve SASKİ yetkilileri konutların olduğu bölgede inceleme yaptı. Çevre İl Müdürlüğü müteahhit firmaya ‘altyapıyı hemen tamamlayın aksi taktirde cezai işlem yapacağız’ uyarısında bulundu

VALİLİK’TE ‘TOKİ’ ALARMI

Samsun’da TOKİ Çay Mahallesi Konutları’nda 3 bloğun kanalizasyon bağlantısının hiç olmadığı, bu nedenle blokların zemin ve sığınaklarının lağım sularıyla dolduğunun ve müteahhit firma Acar İnşaat’ın lağım sularını Mert Irmağı’na akıttığının ortaya çıkması üzerine yaşanan rezalete Samsun Valiliği el koydu. Samsun Valisi Osman Kaymak’ın talimatıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Salih Sağır, İlkadım Kaymakamı İbrahim Keklik ve SASKİ yetkilileri, TOKİ konutlarında inceleme yaptı. Müteahhit firmaya biran önce altyapıyı yapmaları, aksi taktirde cezai işleme başlanacağı uyarısı yapıldı.

MÜDÜR VE KAYMAKAM KONUTLARA GELDİ

TOKİ tarafından yapılan 422 konutlu Çay Mahallesi konutların C23, C1-5 ve C2-1 bloklarının kanalizasyon ve atık su bağlantıları olmadığı için zemin ve sığınaklarının pis atıklar ve lağım sularıyla dolduğunu gözler önüne seren ve müteahhit firmanın lağım sularını Mert Irmağı’na akıttığını ortaya koyan haberimiz, Samsun Valiliği’ni adeta alarma geçirdi. Samsun Valisi Osman Kaymak’ın talimatıyla dün TOKİ konutlarında Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Salih Sağır, İlkadım Kaymakamı İbrahim Keklik konutlarda oturan vatandaşların şikayetlerini başından beri dinleyen ve çözüm üretmeye çalışan tek kurum olan SASKİ yetkilileri de katıldı.

SESİMİZİ SADECE SASKİ DUYDU

Çay Mahallesi Muhtarı Kadir Demirbaş, kurum müdürlerine aylardır yaşanan altyapı rezaletiyle ilgili bilgi verirken, müteahhit firmanın 3 bloğun kanalizasyonu ana hatta bağlantısının yapmadığını, bloklarda oturan apartman sakinlerinin pis kokudan evlerine bile giremez hale geldiklerini anlattı. Bunun üzerine durumu SASKİ’ye bildirdiklerini ve müteahhit firma tarafından bloklardaki kanalizasyonun Mert Irmağı’na akıtılması nedeniyle bu bölgedeki yaklaşık 100 metrekarelik bir alanın lağım suyu dolduğunu ve SASKİ’nin de bu bölgede temizlik çalışmaları yapmak zorunda kaldığını ifade eden Muhtar Demirbaş, “Defalarca söylememize rağmen TOKİ'ye bağlı Emlak Yönetim ve müteahhit firma hiçbir çözüm üretmedi. SASKİ de yetkisi olmadığı için altyapı konusunda bir şey yapamıyor. TOKİ yönetimi ise hiç ortalarda yok. Sesimizi sadece SASKİ yetkilileri duydu ve temizlik çalışmasına başladı" diyerek sıkıntıları anlattı.

LAĞIM SULARI MERT IRMAĞI’NA AKIYOR

Lağım sularının, üç bloğun zemin katları ve sığınaklarına dolduğunu, temizlik yapılmadığı için de kokudan binalara girilemediğini belirten Kadir Demirbaş, blokların altyapı bağlantısı olmadığı için de lağım sularının Mert Irmağı'na akmaya devam ettiğini belirtti. 

MÜDÜR TALİMAT VERDİ: ALTYAPIYA HEMEN BAŞLAYIN

Muhtar Kadir Demirbaş, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Salih Sağır’ın, müteahhit firma Acar İnşaat’ın yetkililerine bloklardaki altyapı sorunun biran önce çözümlenmesi, lağım sularının Mert Irmağı’na akıtılmasına da bir an önce son verilmesi uyarısında bulunduğunu aktardı. Demirbaş, “Çevre ve Şehircilik Müdürü Acar İnşaat yetkililerine, altyapıya biran önce başlamazlarsa, haklarında cezai işlem de başlatacaklarını söyledi” bilgisini verdi.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER