Vali Kaymak tatbikata katıldı

Samsun Valisi Osman Kaymak, afet anındaki plansız müdahaleyle enerji ve zaman kaybı yaşandığını belirterek, keşif ve planlı bir projeler ile doğru müdahalelerle yapıldığını söyledi

Vali Kaymak tatbikata katıldı

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında AYDES Destekli Bölgesel Masabaşı ve Saha Tatbikatı gerçekleştirdi. AFAD yerleşkesinde gerçekleştirilen tatbikata Samsun Valisi Osman Kaymak da katıldı.

KAYMAK BİLGİ ALDI

Tatbikat kapsamında senaryo gereği yüksekte asılı kalan bir vatandaşın kurtarılması, enkaz altından köpekli ve teknik arama-kurtarma ve kimyasal gaz sızıntısı olan bir bölgede KBRN olayına müdahale çalışmalarını takip eden Vali Kaymak, AFAD envanterinde bulunan araç ve çadırları inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı. Daha sonra senaryo gereği Ladik ilçesi Küpecik Mahallesi’nde Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde meydana gelen ve Samsun, Amasya, Tokat ile Çorum illerini etkileyen 6.0 büyüklüğündeki deprem sonrası yaşanabilecek yıkımlara ve depremin etkisiyle ortaya çıkabilecek diğer münferit olaylara (yangın, heyelan, elektrik kesintisi v.b.) karşı yapılacak müdahaleler ve yönlendirmeler AYDES üzerinden yapılarak, arama-kurtarma çalışmaları gerçekleştirildi.

KEŞİF VE PLAN ÖNEMLİ

Tatbikatın ardından Afet Yönetimi Karar Destek Sistemi’nde (AYDES) görevli 26 yerel düzey hizmet grubunun amirleriyle bir araya gelen Kaymak, afet anındaki plansız müdahaleyle enerji ve zaman kaybı yaşandığını belirterek, keşif ve planlı bir projeyle yapılan doğru müdahalenin önemini vurguladı. 17 Ağustos 1999 Maramara Depremi'nde Kocaeli-Gölcük İlçesi kriz yönetiminde bizzat görev yaptığını söyleyen Kaymak, "İnşallah böyle büyük bir depremi bir daha yaşamayız ama malumunuz ülkemiz deprem bölgesinde. Bunun için bu tür tatbikatları önemsiyorum. Önlemler almak ve yaşanabilecek eksiklikleri görmemiz bakımından tatbikatlar fayda sağlıyor. Emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum" dedi. Tatbikatta Vali Kaymak’a Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ile İl Afet ve Acil Durum Müdürü V. Levent Uçarlı eşlik etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER