Vali Dağlı, koronavirüs denetimi yaptı

Samsun'da İçişleri Bakanlığının valiliklere gönderdiği "Koronavirüs Denetimleri" genelgesi kapsamında denetimler yapıldı.

Vali Dağlı, koronavirüs denetimi yaptı

Samsun'da Vali Zülkif Dağlı denetimde, vatandaşlar ve esnaf sosyal mesafe ve maske takma kuralına karşı uyarıldı.

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan protokol üyeleri buradan Büyük Cami'ye kadar yürüyerek güzergahtaki esnafı ziyaret etti, salgın konusunda vatandaşlara hatırlatmalarda bulunuldu.

Araçlı ekipler anons yaptı, yaya ekipler ise broşürler dağıttı. Denetimler sırasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Zülkif Dağlı, denetimlerin sık sık yapıldığını ancak İçişleri Bakanlığının genelgesiyle bugünden başlamak üzere 10 gün sürecek topyekun bir denetim başlatıldığını aktardı.

Dağlı, koronavirüsle mücadelede kurallara uyulmasının önemine vurgu yaparak, "Maske olmazsa olmazımız. Ayrıca sosyal mesafeye ve el hijyenine mutlaka uymamız gerektiğini hatırlatmak istiyorum." dedi.

Bazı illerde vaka sayılarında artış yaşandığına işaret eden Vali Dağlı, şunları dile getirdi: "İnşallah bu badireyi en az zaiyatla, en az zararla atlatacağız. Halkımızın bize verdiği destek bu manada çok önemli. Bu destek de kurallara en iyi şekilde uymakla olacak. Süreci yakından takip ediyoruz. Günlük filyasyon çalışmaları devam ediyor. Karantinaya alınanlar evlerinde, hastanede olması gerekenler hastanelerde yoğun bakımlarda bakılıyor. Karantinada olanların kesinlikle evlerinden çıkmaması gerekiyor. Bunların takibini değişik yöntemlerle yapıyoruz."

Mevsimlik tarım işçilerinin testlerden geçirildiğini aktaran Dağlı, bununla ilgili özellikle bölgeye gelen fındık işçilerinin takip edildiğini belirtti.

Dağlı, Samsun'da sağlık altyapısının güçlü olduğunu ifade ederek, "Önemli olan bizim kurallara uymamız. Kurullara uymazsak Allah korusun, sayılarda artış olur sıkıntı da yaşar duruma geliriz. Ama şu anda böyle bir durumumuz yok kesinlikle. Bizim hastane ortamımız, yoğun bakım sayımız ve yatak sayımızla ilgili hiçbir sorunumuz yok." diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise salgınla mücadele kurallarının hayatın bir parçası haline geldiğini belirterek, "Hep birlikte bu süreci yönetmemiz gerekiyor. Gayretimiz bu yönde. Hastalık tamamen kurallara uyulduğunda ortadan kalkacak bir şey. Önemli olan bu bilinci, farkındalığı geliştirmek." dedi.

Kaynak: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER