UZAYTEM SAVAŞLARI!

Kentin ikinci devlet üniversitesi olarak kurulan Samsun Üniversitesi'ne Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi'nin bağlanmasının ardından OMÜ'de kalan UZAYTEM, iki üniversite arasında krize neden oldu.

UZAYTEM SAVAŞLARI!

FAKÜLTE BAĞLANDI, UZAYTEM UNUTULDU

Samsun'un 2'nci devlet üniversitesi olan Samsun Üniversitesi'nin kurulmasına ilişkin yasa tasarısının TBMM'deki görüşmeleri sırasında AK Partili milletvekilleri tarafından verilen önergeyle OMÜ bünyesindeki Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi ile Sivil Havacılık Yüksekokulu, Samsun Üniversitesi'ne bağlanmıştı. Ancak önergede; havacılık eğitimlerinin yürütüldüğü ve fakültede ders veren pilotların da görev yaptığı Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi unutulunca UZAYTEM, OMÜ'de kaldı.

OMÜ UZAYTEM'DEN VAZGEÇMEDİ

Samsun Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Mahmut Aydın'ın atanmasının ardından da yapılan görüşmelere rağmen, OMÜ Rektörlüğü UZAYTEM'i, Samsun Üniversitesi'ne bırakmaya yanaşmadı. Yaşanan sorun üzerine her iki üniversite de, UZAYTEM'in hangi üniversitede kalacağına YÖK tarafından karar verilmesini istedi. Hatta OMÜ Rektörlüğü yıllardır ciddi emekler vererek kurdukları Havacılık Fakültesi ile Yüksekokulu’nun da yeniden kendilerine bağlanmasını talep etti.

BAŞARI’NIN KAMPÜSÜ SAMSUN ÜNİVERSİTESİ’NİN

Önümüzdeki günlerde FETÖ bağlantısı nedeniyle kapatılarak OMÜ'ye bağlanan Canik Başarı Üniversitesi'nin yer devrinin yapılmasının ardından Samsun Üniversitesi kuruluş çalışmalarına başlayacak. Bu süreçte Samsun Üniversitesi Ballıca Kampüsü’nde bulunan ancak OMÜ’de kalan UZAYTEM'e ilişkin YÖK’ün kararının da belli olacağı öğrenildi.

EĞİTİMLER UZAYTEM’DE YAPILIYOR

UZAYTEM, Ondokuz Mayıs Üniversitesi'ne bağlı olarak Samsun'un, 19 Mayıs ilçesinde Ballıca Kampüsü’nde kurulmuştu. UZAYTEM'de, pilot adaylarının eğitimlerini en iyi şekilde alabilmeleri için tasarlanmış özel tesisler bulunuyor, uçuş eğitimleri de Sivil Havacılık Yüksekokulu ekibi tarafından yürütülüyor.

BELİRSİZLİK YÜZÜNDEN PİLOTLAR ENDİŞELİ

Hızlı büyüyen havacılık sektörünün giderek artan nitelikli pilot ihtiyacını karşılamak, devlet uçuşlarını ve havayolları profesyonel pilotlarını yetiştirmek üzere yapılan UZAYTEM'de eğitim veren pilotların da yaşanan belirsizlikten dolayı kaygılı oldukları, üniversitede kalıp kalmama konusunda karar vermek üzere oldukları öğrenildi. 

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER