Üniversiteye giriş sınavında detaylar belli oldu

Bu yıl yeni sistemde öğrenci alımının yapılacağı üniversite sınav sisteminin detaylar belli oldu. Sınav sabah ve öğle olmak üzere iki oturum şeklinde yapılacak. İlk oturumda temel yeterlilik testi ikinci oturumda ise tarih, sosyal bilimler, fen bilimleri, matematik gibi derslerden öğrenciler testleri cevaplayacak.

Üniversiteye giriş sınavında detaylar belli oldu

Merakla beklenen YKS’de detaylar belli oldu. Cumartesi günü yapılacak olan sınavda adaylar öğleden sonra Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1 Testi'nden Türk dili ve edebiyatı sorularının yanı sıra Tarih-1 ve Coğrafya-1 soruları yöneltilecek. Sosyal Bilimler-2 Testi'nden Tarih-2, Coğrafya-2, Felsefe Grubu ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını ve Fen Bilimleri Testi'nde ise fizik, kimya ve biyoloji derslerinin içeren soruları cevaplandıracak.


Öğrenciler bu oturumda her bir testte 40 soru olmak üzere toplamda 160 sorunun cevaplandırmasını yapacak.


İlk oturumda temel yeterlilik testi


Öğrenciler sabah katılacağı oturumda Temek Yeterlilik Testi’ne tabi tutularak yeterlilik anlamında bir değerlendirmeden geçecekler. Bütün adayların katılacağı bir oturum olacağından dolayı temel yeterlilikler değerlendirilerek  adaylar için fırsat eşitliği de oluşturmuş olacak.


Her iki oturumun ortalaması 180 ve üzeri olması gerekiyor


Lisans programlarına giriş yapma hakkını elde edebilmek için öğrencilerin iki oturumdaki performanslarından 180 puan barajını geçmeleri gerekecek. İlk oturumun yüzde 40’ı ikinci oturumun ise yüzde 60’ı alınarak toplamda alınan puanının 180 ve üzeri olması gerekecek.


Derslerdeki  soru dağılımı 


Sınavda sorulacak derslerden kaç tane soru çıkacağı belli olan detaylar arasında yer alıyor. Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinde Türk dili ve edebiyatından 24, Tarih-1'de 10, Coğrafya-1'de ise 6 olmak üzere toplam 40 soru, matematikte 40 soru. 
Sosyal Bilimler-2 testinde Tarih-2'den 11, Coğrafya-2'den 11, felsefe grubundan (mantık, psikoloji, sosyoloji) 12, din kültürü ve ahlak bilgisinden 6 soru olmak üzere toplam 40 soru adaylara sorulacak.
Fen Bilimleri Testi'nde fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden 13 olmak üzere 40 soru çözecek.


Sınav tarihi 23-24 Haziran’da


Pazar günü yapılacak olan yabancı dil sınavında adaylara 80 soru yöneltilirken  Yüksek Öğretim Kurumları sınavı 23-24 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek.


Kaynak: Sabah

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER