ÜNİVERSİTEYE AİT BİNA KAYITLARDA YOK

Sayıştay'ın Ondokuz Mayıs Üniversitesi 2017 yılı Denetim Raporu'nda, üniversite yönetiminin usulsüz işlemlerini tespit etti, düzeltilmesi için uyardı

ÜNİVERSİTEYE AİT BİNA  KAYITLARDA YOK

Sayıştay'ın 2017 yılı OMÜ denetim raporunun dayanağını oluşturan usulsüzlerin ilk sırasında OMÜ yönetimi tarafından Sayıştay denetçilerine verilen 'Binalar hesabının gerçeği yansıtmaması' yer aldı. Raporda, Sinop'ta bulunan 619 metrekarelik bir binanın tapu kayıtlarında üniversite adına tescil edilmesine rağmen, üniversitenin taşınmaz kayıtlarında görünmediği, muhasebe kayıtlarına da alınmadığı tespit edildi.

GEÇİCİ KABULLERDE USULSÜZ İŞLEM

Raporda ayrıca geçici kabulleri yapılan maddi duran varlık yatırımlarına ilişkin tutarların da, ilgili oldukları varlık hesaplarına alınarak mali tablolarda gösterilmediği tespit edildi. Bu kapsamda 9 milyon 70 bin 956,71 TL'lik tutarın, ilgili oldukları varlık hesaplarına alınarak mali tablolarda gösterilmediği, yapılmakta olan yatırımlar hesabında bırakıldığı görüldü. Sayıştay ayrıca, haklar hesabı ile birikmiş amortismanlar hesabının gerçeği yansıtmadığı da tespit edildi.

HURDA VE AMBAR KAYITLARI YANLIŞ

Raporda tespit edilen usulsüz işlem tespitlerinden birisi de 'Taşınır mal yönetmeliğine aykırı uygulamalar' oldu. Üniversitenin ambar, hurda ve taşınır mal yönetimine yönelik eksikliklerini çözmeleri istendi.

FETÖ’CÜLER BANKA HESAPLARI AÇMIŞ

Sayıştay OMÜ'de üniversite adına yetkisiz birimler tarafından banka hesabı açıldığını da tespit etti. Sayıştay, üniversite adına açılmış banka hesaplarını kullanma yetkisinin sadece muhasebe birimi itibariyle muhasebe yetkilisi ve muhasebe yetkilisi mutemedinde olduğu uyarısında bulundu. Son işlem tarihinden bu yana herhangi bir hesap hareketinin olmadığı muhasebe birimi dışındaki birimler adına açılan banka hesaplarının biran önce kapatılması veyahut bu hesaplar için de muhasebe yetkilisinin yetkilendirilmesi uyarısı yapıldı. OMÜ yönetimi ise Sayıtay'a bu hesapların bir kısmının FETÖ/PDY kapsamında KHK ile görevden uzaklaştırılan veya çıkarılan proje yürütücülerine ait olduğu tespit edildiğini, bildirim sürecinde bu nedenle gecikme yaşandığı yanıtını verdi. 

VAKIF KİRALAMA YAPAMAZ

Sayıştay'ın OMÜ raporunda belirlenen diğer bir usulsüzlük ise Ondokuz Mayıs Üniversitesi Vakfı'nın yerleşke içerisinde kiracı olarak üniversiteye ait taşınmazları kiralaması oldu. Bu çerçevede yaklaşık 80 adet taşınmazın, 2886 sayılı Kanun’a göre ve pazarlık usulü ile kiraya verildiği, 45 adet taşınmazın Ondokuz Mayıs Üniversitesi Vakfı tarafından kiralandığı belirlendi. Bu durumun 5072 sayılı Kanun'a aykırı olduğu uyarısı yapıldı.

YABANCI ÖĞRENCİLERDEN SINAV ÜCRETİ ALMAYIN

Sayıştay ayrıca, OMÜ'nün yabancı uyruklu öğrencilerden sınav ücreti alınarak döner sermayeye gelir kaydetmesini de kanuna aykırı gördü. Sayıştay, yabancı öğrencilere yapılan sınavın üniversitenin asli, eğitim ve öğretim hizmeti verme görevinin ayrılmaz bir parçası olduğunu, herhangi bir ücret alınamayacağını vurguladı.

Gazete Gerçek

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 09:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER