Umudumuzu kesmeyeceğiz ama...

Siirt'teki maden kazasının arından çalışmalar sürüyor. Bölgeye giden Bakan Berat Albayrak, çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Umudumuzu kesmeyeceğiz ama...

Siirt Şirvan'a bağlı Maden Köyü'ndeki bakır madeninde meydana gelen göççüğün ardından çalışmalar sürüyor. Heyelan nedeniyle yaşanan kazada göçük altında kalan 11 işçiden 23 yaşındaki Sedat Bulut'un cesedi de bugün çıkarıldı. Toprak altında kalan 10 işçiyi arama ve kurtarma çalışmaları sürüyor. Dün Siirt'e gelerek heyelan bölgesine gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, geceyi Siirt'te geçirdikten sonra bugün sabah saatlerinde de helikopterle kazı bölgesine geldi.

ALBAYRAK ORADAYKEN AÇIKLAMA GELDİ

Bakan Albayrak ve beraberindekiler, toprak altında kalan işçilerin bazı yakınlarıyla birlikte arama kurtarma çalışması yapılan göçük alanına gitti. Kazı alanında yaptıkları incelemenin ardından burada oluşturulan kriz merkezine giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın buradaki görevlilerden, son çalışmalar hakkında bilgi aldı. Toplantı sırasında heyelanın yaşandığı alanda bir işçinin daha cesedine ulaşıldığı bilgisinin gelmesi üzerine Bakan Albayrak, göçük altında  kalan işçilerin aileleriyla alana gitti.

Alanda arama kurtarma çalışmalarını yakından takip eden Bakan  Albayrak, gelinen aşama ve bundan sonra yapılacaklar konusunda ailelere bilgiler verdi. Bakan Albayrak daha sonra çalışmalara ilişkin bir açıklama yaptı.

'DAHA FAZLA YAKLAŞTIĞIMIZI UMUT EDİYORUZ'

Bölgeden ayrılmayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, büyük bir hassasiyetle çalışmaları sürdürdüklerini dile getirdi. Zeminin kurumaya başlamasıyla birlikte çalışmaların arttırıldığını dile getiren Albayrak, şartların çok zor olduğunu ve işçilere ulaşmak için herkesin dua etmesi gerektiğini kaydetti.

Bakan Albayrak, “Zemin kurumaya başladıkça çalışmalar artıyor. Şuan 8 iş makinesi, 23 kamyon, 1 dozer aktif bir şekilde 24 saat esasına göre çalışıyor. Son gelişmelere bağlı olarak muhtemel vatandaşlarımızın olduğu bölgelere daha fazla yaklaştığımızı umut ediyoruz. Çalışmanın yoğunlaşmasına bağlı daha fazla vatandaşımıza erişme şansımız artıyor. Ailelerle yoğun bir iletişim içinde çalışmalarımız koordineli olarak yürütülüyor. Ailelere anlık bilgiler veriyoruz. Özelikle ailelerin hassasiyeti noktasında bir kısım konularda kendilerinin rızasını alarak daha hızlı ilerleme noktasında yoğun bir mesai ortaya koyuyoruz. Türkiye’nin farklı yerlerinden işçilerin yakınları, aileleri ve akrabaları bölgeye gelerek dayanışma noktasında bizlere destek sunuyor. Arkadaşlar bu destekle yoğun bir şekilde durmadan çalışıyor” dedi.

'UMUDUMUZU KESMEYECEĞİZ, AMA...'

Bakan Albayrak, saha ve zeminin mevcut durumundan dolayı şartların zorlaştığını belirterek, buna rağmen çalışmaların iki koldan sürdürüldüğünü söyledi.

Albayrak, “6 cenazemizi çıkarıp ailelerine teslim ettik. Yoğun çalışma gece yarısı da devam edecek. Toprak altında kalan kardeşlerimizin aileleri ile de koordineli bir çalışma yapıyoruz. Umudumuzu kesmeyeceğiz, ama süre olumsuz etkiliyor. Saha ve zeminin mevcut durumu nedeniyle hassas bir çalışma yapılıyor. İki koldan çalışmalarımız sürüyor. Cumhurbaşkanı ve Başbakanımız sürekli olarak bilgilendiriliyor. Yapılması gereken ne varsa devletimizin yapması gerekenleri bize talimat olarak veriyorlar. Bu iş için devletin bütün imkanlarının sefer edilmesi talimatını bize verdiler. Havadan yakın kamera sistemleri ile de fotoğraflarını çekip detaylı çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 4. gününe girdiğimiz bu çalışmalarda devletimizin tüm imkanları seferber ettiğinin herkes tarafından bilinmesini özellikle isterim” diye konuştu.

 

Bakan Albayrak, konuşmasında işçilere sağ ulaşmak için herkesten dua beklediğini de söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER