UÇACAKLAR DİKKAT!

Samsun İl Emniyet Müdürlüğü, son dönemde artan yamaç paraşütü ve paramotor benzeri hava araçları ile ilgili hayati uyarılarda bulundu. Uçuş şartları ve alanları ile ilgili bilgilerin verildiği duyuruda izinsiz uçuşlarla ilgili iki yıla kadar hapis cezasına varan cezalar uygulanacağı kaydedildi

UÇACAKLAR DİKKAT!

Samsun’da yapılan motorlu ve motorsuz Çok Hafif Hava Araçları (ÇHHA - Yelkenkanat, Yamaç Paraşütü) uçuş faaliyetlerinin güvenli bir şekilde yürütülmesi amacıyla İl Emniyet Müdürlüğü’nce duyuru yapıldı. İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz imzalı duyuruda; Samsun hava sahasında yamaç paraşütü ve paramotor benzeri (Tandem Yamaç paraşütü, yelkenkanat, motorlu yelkenkanat, motorlu/motorsuz çok hafif hava aracı, motorlu yamaç paraşütü) hava araçları ile yapılan sportif amaçlı uçuşların son zamanlarda artması nedeniyle; ilgili kişi ve işlemlerin uyması gereken kurallar, her türlü uçuş izni ve talep edilen sürelerin kullanılması, usul ve esaslar ile bu esaslara uymayanlar hakkında bazı tedbirlerin alınması ve izinsiz uçuşların engellenmesi amacıyla alınan kararlar hakkında bilgi verildi.

PARKUR ALANLARI DUYURULDU

Kent içerisinde yapılacak Turizm Amaçlı Sportif Faaliyetlerin yapılacağı parkur alanlarının İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün resmi web sitesi samsunkulturturizm.gov.tr üzerinden duyurulduğuna dikkat çekildi.

İKİ YILA KADAR HAPİS CEZASI VAR

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden izin alınmadan izinsiz uçuş yapılması halinde işletme/şahıslar hakkında idari işlem yapılacağı kaydedildi. Kara, deniz, hava beka demiryolu ulaşım araçlarının kişilerin hayat, sağlık veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişinin iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacağı kaydedildi.

Uçuş İzin Talep Formu ile ilgili bilgilerin verildiği duyurunun devamında Uçuş Emniyet Kuralları ise şöyle sıralandı:

-Hava Sahasında özel izin alınmadan gece şartlarında çok hafif hava aracı ve yamaç paraşütü ile uçuş yapılamaz.

-Çok Hafif Hava Araçları ile yamaç paraşütü inişleri resmi olarak Türkiye AIP’si GEN 2-7 bölümünde açıklanan günbatımından önce yapılacaktır. Resmi olarak açıklanan günbatımından sonraki yarım saat sadece acil durumlarda kullanılacaktır.

-Uçuşlar, o esnafa havada bulunan hava araçlarına ya da yerdeki insanlara ve mülklere karşı bir risk oluşturmamalıdır. Bu maksatla çok hafif hava aracı ve yamaç paraşütü pilotları VMC (Görerek Meteorolojik Şartlar)’ye hakim olmadığı durumlarda uçuş yapamaz.

-Uçuşlar sırasında uçuş izni alınmış sahanın yatay/dikey limitlerinin ihlal edilmesi, gerekli uçuş kural ve kaidelerine uyulmaması ya da sivil/askeri Hava Trafik Kontrol Ünitelerince verilecek herhangi bir talimatın uygulanmaması nedeniyle ortaya çıkacak uçuş emniyetsizliğinin sorumluluğu tamamen ilgili işletmeye ve pilota aittir.

-Hava araçlarının pilotları; imtiyazları dahilinde uçuş yapmak, uçuş esnasında hava trafik kurallarına uymak, diğer hava araçlarını gözetmek, onlardan kaçınmak ve uçuş kabiliyeti yönünden kendinden daha az kabiliyetli hava araçlarına geçiş önceliği tanımak zorundadır.

-Koruma altındaki tarihi değerlerin korunması ve doğal dokularına zarar verilmeyecek şekilde uçuş gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

UÇUŞLARIN YAPILAMAYACAĞI DURUMLAR

Duyuruda uçuşların yapılamayacağı durumlar is şöyle aktarıldı; önceden izin alınmaksızın, ruhsatlı bir havaalanın 5 NM yakınında olması halinde. Önceden izin almaksızın gece şartlarında. Önceden izin almaksızın denizin üstünde. Samsun’da 5 yıl süre ile turizm amaçlı spor faaliyet parkur alanları ise Atakum ilçesi parkur alanları Kocadağ bölgesi (yamaç paraşütü - Base Jump) ve (Uçan Adamlar - Falkon Man), Bafra ilçesi parkur alanları Planör Bafra Ovası Balon Uçuşu, Canik ilçesi parkur alanları Gültepe bölgesi (yamaç paraşütü 430 metre), Kavak ilçesi parkur alanları Ata Yurt Köyü Artıklı bölgesi (Yamaç Paraşütü), Ladik ilçesi parkur alanları Akdağ bölgesi (yamaç paraşütü) ve Yakakent ilçesi parkur alanları bayrak bölgesi (yamaç paraşütü) olarak belirlendi. Son olarak ise planlanan alanlar dışında yamaç paraşütü ve paramotor gösterisi uçuşları için Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Samsun Çarşamba Havalimanı Başmüdürlüğü’nün belirttiği şartlar doğrultusundan bölgenin NOTAM’ının yapılması kaydı ile hava emniyeti açısından değerlendirilerek ‘sakıncası vardır’ veya ‘yoktur’ tarzından Samsun Valiliği’ne bilgi verilmesi gerektiği kaydedildi.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER