07 Kasım 2016 Pazartesi 18:15
Türkiye'ye gelmek istiyorlar

Zeybekci, İran bankalarının Türkiye'de faaliyette bulunmak için niyet ortaya koyduklarını ve buna yönelik görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İran'dan Bank Pasargad, Saman Bank ve Parsian Bank'ın Türkiye'de faaliyette bulunma konusunda niyet ortaya koyduğunu ve buna yönelik görüşmelerin devam ettiğini bildirdi. Zeybekci ayrıca "Domatesin mevsimi geldi. Önümüzdeki hafta. Buralarda iyileştirmeler olmadı. Gerek KEK Başkanı Novak'a, gerek Ekonomi Bakanına bunları defalarca, telefonda söyledim. Bu şekilde sürerse Rusya ile ilişkilerimizde 'kısıtlamalar kalktı, her şey çok güzel' diyemeyiz.

Zeybekci, İran temaslarının ardından basın mensuplarıyla bir araya geldi ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İki ülke arasındaki ticarette milli para birimlerinin kullanılması yönündeki görüşmelerin devam ettiğini anlatan Zeybekci, "Anlaşma sağlanması durumunda Türkiye İran'dan aldığı doğalgaz için Türk lirası üzerinden ödeme yapabilir. Bu tutara karşılık İran da Türkiye'den müteahhitlik veya farklı hizmetler alabilir." diye konuştu.

Zeybekci, söz konusu anlaşmanın önünde herhangi bir engel bulunmadığını belirterek, "Bunun enstrümanlarının kurulması lazım. Çin, Güney Kore ile bir miktar yapıyoruz. Bu sistem, kayıt dışı, kara para, terörün finansmanı ile ilgili kaygıları barındırmaz. Açık, şeffaf. Ne alındı, ne satıldı kayıtları tüm dünyaya açık." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin İran'dan aldığı petrol için ödemelerin bir kısmını Türk lirası ile yaptığını, tamamen bu sisteme geçilmesi için tarih belirlendiğini aktaran Zeybekci, görüşmelerde İran ile Tercihli Ticaret Anlaşması kapsamındaki ürün sayısının her iki ülke için 200'e çıkarılmasının da önerildiğini kaydetti. Zeybekci, İran ile karşılıklı dış ticaretin 2 yılda yüzde 50'ye yakın gerilediğine de dikkati çekti.

"OYUNA ASLA GİRMEMEK GEREKİR"

Bakan Zeybekci, dolar/TL paritesindeki gelişmelerin sorulması üzerine şunları kaydetti:

"Bu durumda en küçük müdahale Türkiye'yi oyuna çekebilir. En küçük müdahalede karşı taraf muhatabını bulmuş, oyun, şov başlamış olur. Oyuna asla girmemek gerekir. Dünyanın en sağlam ülkelerinden birisiyiz. Türkiye'nin bu oyuna girmesine gerek yok. Son 7-8 aydan beri Merkez Bankası artık dövizle hiç muhatap olmuyor, döviz ihalesi yapmıyor. Günlük 20, 30, 50 milyon dolarlık, her şey mükemmel olsa bile, döviz satışı yapardı. Şimdi Merkez Bankası ne alım ne satım ile ilgili asla böyle bir oyuna girmiyor.

Türk lirasında hızlı bir değer kaybı var çünkü avro da aynı süreçte o kadar değer kaybetti. Geçen hafta doların 3,09'a kadar inip 3,15'e çıktığı süreç endişe tabanlı bir oynama. 'Acaba artar mı, bir şey olur mu?' Tamamen algı ve psikolojik bir süreç. Taban sürüklemediği sürece, kamu düzeni anlamında oyuna girmediğimiz sürece bir şey olmaz, net söylüyorum. Kendisi o hareketi yapar sonra sadeleştirir, çünkü dalga boyu fazla değil."

"İHRACATIN YARISI ELEKTRONİK ORTAMDA YAPILACAK"

En çok 10 yıl sonra ihracatın yarısının elektronik ortamda yapılacağını anlatan Zeybekci, kişi başı ortalama 2 cep telefonuyla bu konuda önemli bir seviyede bulunan Türkiye'nin, elektronik ticarette benzer başarıyı yakalayamadığına işaret etti. Zeybekci, elektronik ticaret kullanım oranının gelişmekte olan ülkelerde ortalama yüzde 7-8, gelişmiş ülkelerde yüzde 12-13, Çin'de yüzde 15-16, Türkiye'de ise yüzde 1,5 seviyesinde gerçekleştiğini anlattı.

"3 İRAN BANKASI FAALİYETTE BULUNMAK İSTİYOR"

İran ile ihracat tavanının yükseltilmesine sıcak baktıklarını ifade eden Zeybekci, Türkiye'nin İran'a makine, yan sanayi, tekstil ve beyaz eşya ihracatı yaptığını ancak vergilerin çok yüksek olduğunu anlattı.

Zeybekci, 3 İran bankasının Türkiye'de faaliyette bulunmak istediğini belirterek, "Bank Pasargad, Saman Bank ve Parsian Bank, Türkiye'de faaliyette bulunma konusunda niyet ortaya koydu. Buna yönelik görüşmeler devam ediyor. Ancak bu 3 İranlı banka, hala BDDK nezdinde resmi nitelikte bir başvuruda bulunmadı. İranlı bankaların da bu kapsamdaki sermaye ve diğer benzer kriterleri yerine getirmeleri halinde ülkemiz bankacılık alanında faaliyet göstermelerinin önünde bir engel bulunmuyor." şeklinde konuştu.

Başka bir soru üzerine de Zeybekci, piyasaların kısa sürede durgunlaşacağını ifade etti. Türkiye'nin ekonomik darbelerden korunmak için zayıf noktalarını sağlamlaştırması gerektiğine dikkati çeken Zeybekci, afet senaryolarının iyi yapılması gerektiğini dile getirdi. Zeybekci, "Türkiye, uluslararası milletler camiasının saygın bir üyesi. 'Ekonomik anlamda saldıralım, köşeye sıkıştıralım, batıralım.' Bu afet senaryosudur, modern dünyada böyle bir şey olmaz." dedi.

"Not düşürmeleri gerekçesi olmayan bir şeydi. Türkiye'nin yaşadığı stres testini gördüler. 20 barlık bir sistemin, 30 bar yerine 300 barla test edildiğini ve bir şey olmadığını gördükten, başka enstrümanlar ve ülkelerle kıyasladıktan sonra Türkiye'nin fazla göze battığını gördüler. Standard and Poor's'un bu kararını, düzeltme olarak görüyorum."

"DOMATESİN MEVSİMİ GELDİ, İYİLEŞTİRME OLMADI"

Rusya'nın Türk ürünlerine uyguladığı ambargonun kaldırılmasına yönelik kararın uygulanmasına ilişkin soru üzerine Zeybekci, sebze ve üzüm hariç meyvelere yönelik kısıtlamaların kaldırılmasına yönelik anlaşmaya imzalandığını anımsattı. Zeybekci, "Domatesin mevsimi geldi. Önümüzdeki hafta. Buralarda iyileştirmeler olmadı. Gerek KEK Başkanı Novak'a, gerek Ekonomi Bakanına bunları defalarca, telefonda söyledim. Bu şekilde sürerse Rusya ile ilişkilerimizde 'kısıtlamalar kalktı, her şey çok güzel' diyemeyiz. O zaman ekonomik anlamda birbirimize karşı tedbir almalar başlar. Biz de gereğini yapmaya başlarız" değerlendirmesinde bulundu.

Zeybekci, Rusya ile kurulacak Ortak Yatırım Fonu'nun ayrıntılarının netleşip netleşmediğine yönelik soruyu yanıtlarken, "O net. İki taraf da 500'er milyon dolar koyacak. Üçüncü ülkeler, her yer olabilir, Orta Asya ülkeleri, Balkanlar olabilir." dedi.

"İHRACAT DESTEKLERİNİ 3 KATINA ÇIKARIYORUZ"

Proje bazlı yatırım teşvik sistemi paketine yönelik sunumu geçen hafta Başbakan Binali Yıldırım'a sunabildiğini anlatan Zeybekci, şunları kaydetti:

"Toplam dizaynı 48-49 kişilik bir grup. Bu grup bundan sonra kurumsal halde çalışacak. Cumhurbaşkanı, Başbakanımızın başkanlığında asla değil. Onun çağrısı ile değil, kendi başına bir organizma gibi çalışarak Türkiye'nin genel konularıyla ilgili fikir üretmeye başlayacak bir kuruma dönüşecek ileride. Proje bazlı yatırım teşvik sistemini anlatmaya başlamamız lazım. Enerji, ham madde, ara malı, güvencemiz olan alanlarda güvenliğimizi sürdürülebilir şekilde garanti altına almak zorundayız. Buralarda ucu açık destekleri yetki olarak parlamentodan aldık."

İhracat desteklerini 2017'de bu yıla göre 3 kat artıracaklarını belirten Zeybekci, yüzde 5,5 büyümenin ve işsizliğinin yüzde 10'un altına düşürülmesinin ancak ihracat seferberliğiyle mümkün olabileceğini söyledi.

TÜRKİYE VARLIK FONU

Türkiye Varlık Fonu'nun çalışma sistemine ilişkin de bilgi veren Zeybekci, "Şimdiye kadar değerlendiremediğimiz ne değerimiz varsa fon bunları değerlendirecek. Kimse bir şey kaybetmiyor" diye konuştu. Zeybekci, Türkiye'nin dünyanın en büyük havalimanını cebinden bir kuruş harcamadan yaptığını ve Hazine'nin her yıl buradan 1 milyar avro gelir sağlayacağını anımsattı.

Eximbank'ın birçok ülkede yapılacak projelerde Türk müteahhitlerini bu şekilde hazine garantili olarak destekleyebileceğini vurgulayan Zeybekci, Kalkınma Bankasının da yeni projeleri hayata geçireceğini söyledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.