Türkiye'nin Tek Kadın Bomba İmha Uzmanı: Bu Bir Aşk

Emniyet teşkilatının içinde 12 yıldır 45 kilo ağırlığındaki elbisesiyle tek kadın bomba imha uzmanı olarak ihbardan ihbara koşan E.J. K., yaptığı işi "Bu bir aşk" diye tanımladı.

Türkiye'nin Tek Kadın Bomba İmha Uzmanı: Bu Bir Aşk
Trafiğin durdurulduğu, kimsenin yaklaştırılmadığı ve olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı yere tek başına gidiyor. Üstelik bu onun hayatının günlük bir parçası. O ne bir çizgi film kahramanı ne de bir dublör. Küçüklüğünden beri ateşe olan merakı onu bomba imha uzmanı yaptı. Uzman polis, deyim yerindeyse canını ellerine teslim ediyor ve tehlikeden tehlikeye koşarak hayat kurtarıyor. Yaptığı işi ise, "bu bir aşk" diye tanımlıyor.
Kadın marangoz, kadın taksici ve hatta kadın temizlik işçisi. Yani erkeklerle özdeşleşen mesleklerin kadınlar tarafından icra ediliyor olması her zaman ilgi uyandırmıştır ama mesleği bomba imha uzmanı olan bir kadın var ki o hem yaptığı işle meslektaşlarına taş çıkartıyor hem de hainlerin korkusu oluyor. Emniyet teşkilatının içinde 12 yıldır 45 kilo ağırlığındaki elbisesiyle tek kadın bomba imha uzmanı olarak ihbardan ihbara koşan E.J. K., bir kadın olarak yaptığı işi "Bu bir aşk" diye tanımladı. Yaptığı iş gereği kimliğinin gizli tutulmasını isteyen bir çocuk annesi deneyimli polis, Türkiye'nin dört bir köşesinde görev yaparak ve tuzaklanan hain saldırılara karşı müdahale yöntemlerini İHA'ya anlattı.

"12 YILDIR BU İŞİ YAPIYORUM, BU BİR MESLEK AŞKI"

Uzun yıllardır komşuları dahil kimsenin mesleği hakkında bilgi sahibi olmadığını belirten uzman polis, mesleğe nasıl adım attığını şu sözler ile özetledi: "12 yıldır bu işi yapıyorum. Komşularım dahil mesleğimin içeriğini hiç bilmezler. Adrenalin tutkusu mudur? Riski sevmek midir? ne dersiniz bilmem ama neticede herkes mesleği ile ilgili mutlaka bir risk alıyordur. Yazı yazarken bile yazdığı satıra dikkat etmek zorunda olan meslekler var. Benim işim ya da uzman olan tüm arkadaşların işinin tamamı bir risk. Bence "bu iş tam benlik" diyen insanlarla oluşuyor bu grup. Uzmanların Çocukluklarına bakarsanız mutlaka hepsi ateşle oynamıştır. Bu bile beni çok etkiliyor. Bu bir meslek aşkı."

"ERKEK MESLEKTAŞLARIMLA ÇALIŞMAK…"
Erkek meslektaşlarıyla çalışmanın kendisine gurur verdiğini dile getiren uzman polis, "Kadın bomba imha uzmanı olmak öncelikle çok farklı bir duygu değil, çünkü erkek meslektaşlarımla aynı görevi aynı işi yapıyoruz dolayısı ile aynı duyguları yaşıyoruz. Beraber çalışmak gurur verici. Bomba imha uzmanı kıyafetlerinde kadın ya da erkek olarak herhangi bir ayırım yok. Tek bir kıyafet var o da ortalama 40 - 45 kilo ağırlığında. Elbisenin amacı basıncın ve parça tesirlerinin etkisini azaltmak için. Bu kıyafetin ağırlığını taşımak için ise yeterli kilo ve kondisyona sahip olmanız gerekiyor. İşte o kıyafeti giydiğiniz zaman insanlar sizi sadece bomba imha uzmanı olarak görüyor. Elbiseyi çıkardınız zaman ise sonrası önemli değil" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER