Türkiye’de köy taşındı

Gümüşhane ilinde su taşkını ve sel riski nedeniyle afet bölgesi ilan edilen Bindal Köyü için boşaltılma ve taşınma kararı alındı.

Türkiye’de köy taşındı

Türkiye’de yeni bir köy inşa edildi. Gümüşhane’nin Kelkit ilçesine bağlı Bindal Köyü, su taşkınları ve sel riski altında olması sebebiyle devlet tarafından başka bir yere taşındı.


yeni Bindal köyünün Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından Evini Yapana Yardım Sistemi (EYY) ile kurulmasına karar verildi.


Gerekli işlemlerin ardından 2 yıllık süre zarfı içerisinde Bindal Köyü’ne 2 km yakınlıkta bir mesafede 27 bin metrekarelik bir alanda kamulaştırılan arsalar gerekli ifraz, tevhit ve parselasyon işlemleri yapılarak ayrı ayrı konut yapımına uygun hale getirildi. 60 konutun EYY sistemi ile yapımına başlanılarak tamamlandı.


Yeni köyde yapılan 2+1 ve 3+1 evlerin yanı sıra cadde düzenlemeleri, altyapı ve üstyapı çalışmaları, içme suyu, kanalizasyon, ibadethane gibi temel ihtiyaçlar tamamlanırken, hayvancılıkla uğraşan vatandaşların mağdur olmaması için ahır yapımı da hızla devam ediyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER