Türkiye II. Sykes-Picot'a Tek Engel!

Osmanlı’yı 15 ayrı devlete bölme amacı olan Sykes-Picot’un 100. yıl dönümünde, Ortadoğu’yu yeniden bölmek isteyen II. harita devreye girdi

Türkiye II. Sykes-Picot'a Tek Engel!
I. Dünya Savaşı’na kadar, Ortadoğu’daki Müslüman, Hıristiyan, Yahudi tüm halklar tam dört asır boyunca aynı bayrak altında barış içinde yaşamıştı. 16 Mayıs 1916’de İngilizler ve Fransızlar arasında Osmanlı topraklarının paylaşıldığı Sykes-Picot anlaşması yapıldı, Rusya Çarlığı’nca da onaylandı.  Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi ve Ortadoğu uzmanı Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, ABD ve AB basınında çıkan Ortadoğu’da mevcut devletleri onlarca yeni ülkeye bölmeyi planlanan haritalara dikkat çekti. Prof. Sofuoğlu, şunları belirtti: “İngilizlerin asıl amacı Arapları Osmanlı’dan koparmaktı. Araplar, Osmanlı içinde tek parça sorunsuz yaşarken, Sykes-Picot sonrası 15 ayrı ülkeye bölündü. Çünkü amaç, petrol kaynaklarına tek bir ülkenin sahip olup güçlü bir ulusun ortaya çıkmasını engellemekti”

TEK ENGEL TÜRKİYE

Sykes-Picot’nun Osmanlı’yı küçültme projesi olduğunu ifade eden Prof. Sofuoğlu “O projeyle ortaya çıkan devletlerin bile yeteri kadar küçük olmadığını gördükleri için şu sıralarda onları bile yeniden küçültmeye çalışıyorlar. Artık Irak, Suudi Arabistan, Yemen gibi küçülttükleri sandıkları devletleri II. Sykes-Picot ile Kuveyt gibi daha küçük ülkelere bölmek istiyorlar. Türkiye buna engel olduğu için, bu sorunları yaşıyor. Batı’nın yeni Ortadoğu haritasının önünde tek engel Türkiye. Türkiye devreye girdi ve İslam İşbirliği Teşkilatı gibi kurumları aktif hale getirdi. İslam Ordusu’nun kurulması ve Ortadoğu’da yeni haritaların çizilmesine engel oldu” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER